Zaujímavosti

To najzaujímavejšie z Tatier

Sih maréna - unikátna ryba ktorá žila iba v Štrbskom plese

Sih maréna - unikátna ryba ktorá žila iba v Štrbskom plese

21. storočie sa stalo osudným pre ďalší živočíšny druh. Ryba Sih maréna (Coregonus maraena), ktorá sa, ako na poslednom mieste na zemi, vyskytovala v Štrbskom plese, v jeho vodách dnes už s najväčšou pravdepodobnosťou nepláva. Zaujímavým faktom je, že už pri „objavení“ Síha v plese, v roku 1984, profesor Juraj Holčík a Štefan Nagy predpovedali, že časom jeho vody nebudú obývať žiadne ryby. Všetko napovedá tomu, že sa ich prognózy pomaly napĺňajú.

Zamkovského chata - Zamka by toho vedela rozprávať

Zamkovského chata - Zamka by toho vedela rozprávať

Ak sa chystáte na turistiku do Malej Studenej doliny, určite neobíďte Zamkovského chatu. Drevená stavba v nadmorskej výške 1475 m.n.m, ktorá na tomto mieste stojí takmer 80 rokov, by nám toho vedela veľa porozprávať.

Jaskyňa mŕtvych netopierov skrýva stáročia staré tajomstvo

Jaskyňa mŕtvych netopierov skrýva stáročia staré tajomstvo

Jaskyňa, ktorá vás už na prvé počutie zaujme svojim názvom, leží v centrálnej časti hrebeňa Nízkych Tatier, a to v nadmorskej výške 1750 metrov nad morom. Ide o jedinú vysokohorskú jaskyňu na Slovensku, ktorá je sprístupnená verejnosti. Ak by ste si na toto miesto chceli spraviť výlet, pripravte si kvalitnú obuv, no hlavne dobrú fyzickú kondíciu. Terén v Jaskyni mŕtvych netopierov totiž nepatrí k tým najjednoduchším.

Trolejbusy v Tatrách

Trolejbusy v Tatrách

Konské povozy, vlaky, električky, zubačka, nikdy nezrealizovaný projekt nadzemnej železnice Alweg, ale aj omnibusy. Na začiatku 20. storočia sa k verejnej hromadnej doprave v Tatrách využívali aj trolejbusy.

Známa neznáma Kežmarská chata

Známa neznáma Kežmarská chata

Mnohí z nás, milovníkov Tatier zbožňujeme, keď sa po dlhých túrach môžeme ohriať a občerstviť na horskej chatke, kde je príjemná atmosféra, kde vonia kapustnica a príjemne praská v krbe. Tam sa všetci turisti cítia tak súdržnejšie. Bilíkova, Rainerova, Zamkovského, Téryho, Brnčalova, Majláthová, Skalnatá, Zbojnícka, Plesnivec, pod Soliskom... Všetci máme určite tú svoju obľúbenú. Ale nie každý vie, že kedysi stála chata aj pri Veľkom Bielom plese.