Na Zamkovského chatu

turistická trasa

1 / 3
náročnosť
1 / 3
kondícia
3:10
trvanie

Základný popis

Nenáročná túra k celoročne otvorenej vysokohorskej chate v južnej časti Malej Studenej doliny - Zamkovského chate.

Podrobný popis

Starý Smokovec -  Hrebienok (55 min) -  Rázcestie nad Rainerovou chatou -  Rainerova chata (20 min) -   Rázcestie pod Zamkovského chatou (35 min) -  Zamkovského chata (<1 min) - Rázcestie nad Rainerovou chatou (30 min) - Hrebienok (15 min) - Starý Smokovec (35 min), spolu 3:10 hod.
 
Túra na Zamkovského chatu sa začína v Starom Smokovci (1 010 m n. m.), odkiaľ môžeme ísť na Hrebienok (1 285 m n. m.) pešo po zelenej značke okolo Smokoveckej kyselky striedavo po asfaltovej ceste alebo po teréne, kopírujúc trasu pozemnej lanovky. Peší výstup trvá 55 minút a je vhodný pre všetky typy turistov. Cestu si však môžeme uľahčiť vyvezením sa pozemnou lanovkou.
 
Od Hrebienka sa vyberieme po červenom značkovanom chodíku, ktorým nahliadneme do Veľkej Studenej doliny. Na rázcestí nad Rainerovou chatou (1 304 m n. m.) máme dve možnosti. Prvou je, že zídeme dolu modro značkovaným chodníkom k samotnej útulni. Rainerova chata (1 301 m n.m.), ktorá sa nachádza na Starolesnianskej poľane je chata, ktorú môžeme po ceste vidieť a navštíviť. V chate sa môžete občerstviť, oddýchnuť si a vydať sa ďalej na cestu. Neďaleko chaty sa nachádzajú vodopády Studeného potoka, kde sa určite odporúčame ísť pozrieť. Druhou možnosťou je túto chatu vynechať a priamo pokračovať ďalej do ústia Malej Studenej doliny. Pokračujeme krátko po zelenej značke, ktorá sa zakrátko napája na červenú značku - Tatranskú magistrálu a ďalej pokračujú spolu až k Zamkovského chate.
 
Zamkovského chata ponúka občerstvenie vo forme rôznych nápojov a jedál. V prípade záujmu je možné sa na chate aj ubytovať. V chate je zriadený aj detský kútik, kde sa malé ratolesti určite zabavia. Chata je otvorená celoročne a cez zimu je vonku ľadopád, na ktorom si môžete vyskúšať lezenie. Pre viac informácii: http://www.zamka.sk/.  
 
Od Zamkovského chaty možno pokračovať na najvyššie položenú celoročne otvorenú horskú chatu - Téryho chatu, alebo k Skalnatému plesu po Tatranskej magistrále.
 
Návrat zo Zamkovského chaty je možný dvoma trasami, prvou možnosťou je ísť po rovnakej trase do Starého Smokovca.
Druhou možnosťou je ísť po Rainerovu chatu a potom sa vybrať od Rainerovej chaty po modro značkovanom chodínku k vodopádom Studeného potoka a odtiaľ po žlto značkovanom chodíku až do Tatranskej Lesnej. 
 

Poistenie

axa logo
AXA cestovné poistenie
zľava 50% na poistenie

Galéria

Miesta na mape

    Rainerova chata alebo aj útulňa je najstaršou chatou v Tatrách.
    Malebná horská chata, ktorá je ukrytá v lesoch Malej Studenej doliny.
    Patria medzi veľmi navštevované vodopády v Tatrách.
    Známe a obľúbené turistické aj lyžiarske stredisko nad Starým Smokovcom na úpätí Slavkovského štítu.
    Najstaršia tatranská osada a administratívne centrum mesta Vysoké Tatry.


Diskusia