Základné informácie:
- nachádza sa v obci Tatranská Kotlina v najvýchodnejšej časti Belianskych Tatier,
- vchod leží na severnom svahu Kobylieho vrchu v nadmorskej výške 890 m n. m.,
- má bohatú kvapľovú výzdobu,
- verejnosti bola sprístupnená v roku 1884, elektrina bola zavedená v roku 1896,
- prvými objaviteľmi boli Július Husz a Johan Britz, neskôr bola prebádaná B. Kaltsteinom a I. Verbovskom.
- autom alebo autobusom zo Ždiaru alebo z Kežmarských Žľabov, prípadne z okolitých obcí,
- z Tatranskej Kotliny vedie žltá turistická značka.
Belianska jaskyňa: zaujímavosti, história, trasa, otváracie hodiny, cenník a ďalšie dôležité info
Jediná vysokohorská a zároveň najväčšia sprístupnená kvapľová jaskyňa vo Vysokých Tatrách, jej história siaha viac ako 120 rokov dozadu, patrí medzi najnavštevovanejšie a okolnosti jej vzniku sú opradené tajomstvom. Nasledujúce riadky budú venované jednej z najpozoruhodnejších slovenských prírodných krás, Belianskej jaskyni.
Belianska jaskyňa, Autor: Michal Rengevič
Roky utajovaná kráska
Objav Belianskej jaskyne si na konto pripísali dvaja vysokohorskí vodcovia zo Spišskej Belej, Ján Britz a Július Husz, a to 5. augusta v roku 1 881. Jej história spolu s prvým skutočným objavením, ktoré nikto nikdy nezdokumentoval, však siaha omnoho ďalej. Na základe nápisov na stenách môžeme predpokladať, že bola veľmi dobre známa zlatokopom už v období okolo roku 1 826.
Beliansku jaskyňu verejnosti po prvýkrát sprístupnili v roku 1 882 a o 4 roky neskôr bola osvetlená. Zaujímavosťou je, že patrí medzi prvé elektrifikované jaskyne na svete, pretože jej osvetlenie prebehlo len 12 rokov po samotnom objavení žiarovky.
Ako sa dostať k Belianskej jaskyni
Jaskyňa leží vo východnej časti Belianskych Tatier, konkrétne na severnej strane Kobylieho vrchu. Cesta k nej vedie z obce Tatranská Kotlina, kde môžete prísť autobusom alebo autom. Z Popradu sa vydáte smerom na Smokovec, prejdete cez Tatranskú Lomnicu a dorazíte do vášho cieľa. Táto trasa má 30 km. Ak vyrazíte zo Starej Ľubovne, pôjdete do Spišskej Belej a odtiaľ smerom na Tatranskú javorinu. V tomto prípade vás čaká cesta dlhá okolo 40 km.
Návštevu Belianskej jaskyne môžete spojiť aj s nenáročnou túrou, so začiatkom v osade Kežmarské Žľaby. Odtiaľto sa po modrej značke vydáte smerom ku Šumivému prameňu a ďalej, stále po modrej, prídete až k osade Tatranská Kotlina. Táto časť túry trvá približne hodinu a 45 minút.
Z Tatranskej Kotliny je to do jaskyne skutočne už iba na skok. Trasa vedie lesnou cestou, ktorá je dlhá 1 kilometer. Pripravte sa teda na cca 25 minútovú prechádzku, počas ktorej prekonáte výškový rozdiel okolo 120 metrov. Vchod do jaskyne sa nachádza v nadmorskej výške 890 m.
Na čo sa pripraviť po vstupe do Belianskej jaskyne
Samotná prehliadka jaskyne je, prekvapivo, dlhšia ako cesta k nej. Z jej celkovej, doteraz objavenej plochy 3,9 km je sprístupnený okruh s dĺžkou 1 300 m, ktorého zdolanie zaberie hodinku a pár minút. Pripravte sa na celkom hrboľatú prechádzku, na ktorej prekonáte takmer 900 schodov. To je dôvod, prečo je návšteva jaskyne vhodná až pre deti od 6 rokov. Či už sa na tento výlet vyberiete na jar, v lete alebo na jeseň, odporúčame vám nahodiť dlhé nohavice a vziať aspoň jednu bundu do zásoby. Pod zemou na vás totiž čaká teplota, ktorá sa pohybuje celoročne medzi 5 až 6 °C.
Po vstupe do Belianskej jaskyne najprv prejdete niekoľkými komínovými priestormi, ktoré sú prepojené umelo vytvorenými tunelmi. Na pozoruhodné prírodné úkazy sa môžete tešiť asi po 100 metroch, kde dorazíte k Rázcestiu. Od neho prehliadka pokračuje cez Dóm objaviteľov, Vysoký dóm, Dlhú chodbu, Palmovú sieň, Zrútený dóm, Zbojnícku komoru, Kallsteinov a Veľký dóm, Hudobnú sieň, Biely a Hlboký dóm a Dóm trosiek. Trasa vedie okruhom, takže na konci vyjdete tam, kde ste do jaskyne vošli.
Zaujímavosti v Belianskej jaskyni
Asi najznámejším miestom v Belianskej jaskyni je hudobná sieň. Svoje pomenovanie dostala podľa zvukov, ktoré vydávajú kvapky padajúce do jazierok a tiež kvôli jej výbornej akustike. Pre zaujímavosť, práve vďaka nej bola hudobná sieň v minulosti dejiskom koncertov klasickej hudby.
Ďalším symbolom jaskyne je Pizzanská veža, 1 m široký a 2 m vysoký naklonený stalagmit v Zrútenom dóme, ktorý na pohľad pripomína známu šikmú vežu v Pise. Pri prehliadke môžete ďalej obdivovať sintrové vodopády a výplne, pagodovité stalagmity (napr. stalagmit Biela Pagoda v Galérií), jazierka, ktoré sa nachádzajú roztrúsené po celej trase, napríklad Zlaté jazierko v Zbojníckej komore, či kvapľové vodopády, na ktoré natrafíte taktiež na viacerých miestach.
V Belianskej jaskyni je celkom živo. Môžete tu stretnúť 3 druhy netopierov (netopier obyčajný, fúzatý a Blythov) a Plcha obyčajného. V jazierkach pri troche snahy zbadáte drobné živočíchy z radu chvostoskokov a taktiež Bezpancierovca slepého.