Bystrá lávka zo Štrbského Plesa

turistická trasa

3 / 3
náročnosť
2 / 3
kondícia
7:00
trvanie

Základný popis

Fyzicky a kondične náročnejšia turistická trasa , ktorá vedie cez dve majestátne tatranské doliny - Mlynickú a Furkotskú. Trasa je sprístupnená pre verejnosť od 16. júna do 31. októbra.

Podrobný popis

ŠTRBSKÉ PLESO – VODOPÁD SKOK (1: 30 hod) – CAPIE PLESO ( 2 hod)  – BYSTRÁ LÁVKA (30 min) – WAHLENBERGEROVE PLESÁ (30 min)  – RÁZCESTIE POD SOLISKOM (1: 15 hod) - RÁZCESTIE POD FURKOTSKOU DOLINOU (45 min.) – ŠTRBSKÉ PLESO (30 min.)

 

Trasa je určená pre turistov so strednou fyzickou kondíciou. Počas letných mesiacov ako je Jún-Júl-August sa odporúča začať výstup v skorých ranných hodinách aby sme minimalizovali riziko, že nás prípadná letná búrka zastihne priamo na vrchole Bystrej lávky.

 

Výstup začíname na Štrbskom Plese (1 346 m. n. m.) kde sa držíme žltej turistickej značky . Pred tým ako opustíme Štrbské pleso, budeme mať po pravej strane skokanské mostíky a po ľavej Hotel Fis. Pokračujeme rovno po kamenistej ceste. Po pár desiatkach metrov sa cesta zúži na kamenistý horký chodník. Mierne stúpame cez les a pásmo kosodreviny a približne po hodine a pol prídeme k majestátnemu 25 metrov vysokému Vodopádu Skok (1 789 m n. m.) Stále pokračujeme po žltej značne . Z ľavej strany obídeme vodopád a pokračujeme smerom hore k  Plesu nad Skokom (1801 m. n. m. ). Chodník vedie cez žulové platne, ktoré sú zaistené reťazami, takže trasa je bezpečná.

 

Odtiaľto máme možnosť vidieť majestátne skalné útvary hrebeňa Solísk a Bášť, či pokochať sa výhľadom na Štrbský štít (2381 m. n. m. ) v závere Mlynickej doliny. Opäť pokračujeme po žltej značke  o postupujeme skalným chodníkom smerom na hor. Onedlho pred sebou uvidíme pamätnú tabuľu, ktorá nám pripomína haváriu vrtuľníka Letky ministerstva vnútra, ktorá sa odohrala 25. júna 1979. Pri ktorej tragicky zahynuli piati členovia HZS a dvaja členovia posádky. V ďalšej časti doliny postupne stúpame na ďalšiu žulovú platňu kde ležia Kozie plesá (1 941 m n. m). Opäť postupujeme po žltej značke a približne tridsiatich minútach prídeme k Capiemu plesu (2 075 m. n. m.) Zostáva nám posledný úsek stúpania k Bystrej lávke. Táto časť výstupu je mierne náročnejšia. Nadmorskú výšku nám pomáhajú zdolať serpentíny, ktoré náročný výstup značne uľahčujú.

 

Po približne tridsať minútovom stúpaní sa ocitneme pred posledným finálnym exponovaným úsekom pred skalným prechodom Bystrá lávka (2297 m. n. m.) Odkiaľ sa nám naskytnú krásne výhľady napríklad na najvyššiu časť Mlynickej doliny s Okrúhlym plesom (2 105 m. n. m. ), ktoré z pravidla vždy čiastočne pokrýva vrstva ľadu. Za Štrbským štítom (2 3814 m n. m. ) môžeme vidieť napríklad sedlo Váha (2 337 m. n. m.) Rysy (2 503 m. n. m. ) vrchol Vysoká (2 547 m. n. m. ) či ďalšie tatranské štíty. Postupujeme kolmo hore strmým skalným úsekom, pričom nám oporu v exponovanom teréne poskytujú reťaze. Týmto terénom stúpame maximálne pár minút.

 

Na druhej strane Bystrej lávky sa nám poskytnú nezabudnuteľné pohľady smerom do Furkotskej doliny s pohľadom na Kriváň ( 2 494 m. n. m. ) či na masív Hrubého vrchu (2 428 m. n. m. ). Úsek z vrcholu Bystrej lávky smerom dole do Furkotskej doliny prekonáme opäť pomocou reťazí a opäť postupujeme smerom nadol po žltej značke . Prudko klesáme približne tridsať minút kým prídeme k Wahlenbergovým plesám (2 157 m. n. m. ), ktoré sú najvyššie položené plesá vo Vysokých Tatrách. Stále sa držíme žltej značky  a postupne klesáme pásmom kosodreviny po skalnom chodníku až kým prídeme na Rázcestie pod Soliskom (1 710 m. n. m. ).

 

Odtiaľto máme možnosť prejsť po modrej značke k Chate pod Soliskom (1 840 m. n. m. ). My však neustále postupujeme smerom dole po žltej značke , kým opäť neprídeme k turistickému smerovníku na Rázcestí pod Furkotskou dolinou (1 447 m. n. m. ). Tu sa končí žltá turistická značka. Preto pokračujeme od rázcestia po červenej (Tatranská Magistrála) približne tridsať minút kým opäť neprídeme na Štrbské pleso, odkiaľ sme túru začali.

Poistenie

axa logo
AXA cestovné poistenie
zľava 50% na poistenie

Galéria

Miesta na mape

    Jeden z najkrajších a najnavštevovanejších tatranských vodopádov.
    Pleso, nachádzajúce sa v rovnomennej tatranskej osade, je druhým najväčším na Slovensku. Prístupné je autom, verejnou dopravou aj peši.
    Terasovitá dolina ľadovcového pôvodu, nachádzajúca sa v západnejšej časti Vysokých Tatier. 
    Pleso nachádzajúce sa nad rovnomenným vodopádom.
    Sesterské plesá ležiace v hornej časti Mlynickej doliny.
    Najväčšie pleso spomedzi plies Mlynickej doliny.
    Jedno z najvyššie položených tatranských plies, nachádzajúce sa vo Furkotskej doline.
    Menšie z Wahlenbergových plies, nachádzajúcich sa vo Furkotskej doline.
    Úzky vysokohorský priechod nad Mlynickou a Furkotskou dolinou v Soliskovom hrebeni medzi Bystrými hrbmi a Bystrými vežičkami.


Diskusia