Prechod Kopským sedlom zo Ždiaru

turistická trasa

1 / 3
náročnosť
2 / 3
kondícia
6:50
trvanie

Základný popis

Stredne náročná túra s pomerne veľkým prevýšením ale nenáročnou orientáciou.

Podrobný popis

Ždiar Tatra - Rázcestie pod Ptošovskými turňami (Monkova dolina) (35 min) -  Široké sedlo (2:35 hod) - Vyšné Kopské sedlo - Kopské sedlo (30 min) - Predné Kopské sedlo - Veľké Biele pleso (30 min) - Chata Plesnivec (1:10 hod) - Šumivý prameň (1 hod) - Tatranská Kotlina (30 min)

Túra sa začína v Ždiari (896 m n. m.). Od zastávky Ždiar Tatra (880 m n. m.) sa vyberieme po zelenej značke, ktorá vedie po asfaltovej ceste vedúcej popri hoteli Magura cez lyžiarske stredisko Monkova dolina. Značka nás vedie až k rázcestiu pod Ptošovskými turňami (935 m n. m.), kde začína náučný chodník Monkovou dolinou značený červenou turistickou značkou. Chodník je jednosmerný!

Nasleduje výstup dolinou. Dolina je veľmi pekná a malebná. Je známa výskytom medveďov. Chodník vedie lesom a prudko stúpa nahor. Výstup je preto celkom namáhavý a zdĺhavý. Na niektorých miestach sú reťaze, ktoré uľahčia výstup. Opatrnosť treba zvýšiť, ak sú skaly mokré a šmykľavé.

Chodník neskôr vychádza z lesa do pásma horských lúk. Po záverečnom výstupe dorazíme do Širokého sedla (1 826 m n. m.). Odtiaľ už možno pozorovať vrcholce belianskych dominánt - Ždiarskej vidly (2 142 m n. m.), Havrana (2 152 m n. m.) či Hlúpeho (2 061 m n. m.). Výstup na tieto vrchy je však z dôvodu ochrany prírody prísne zakázaný. Na ich úbočiach je často badať kamzíky.

Po pár minútach chôdze prichádzame k Vyšnému Kopskému sedlu (1 780 m n. m.), odkiaľ je to už len pár minút do Kopského sedla (1 750 m n.m.). Tu sa na rázcestí stretáva červená turistická značka s modrou, ktorá vedie od Tatranskej Javoriny Javorovou dolinou a dolinou Zadné Meďodoly taktiež sčasti po náučnom chodníku.

Nasleduje zostup do Doliny Bielych plies cez Predné Kopské sedlo (1 778 m n. m.) popod svahy Belianskej kopy k Bielym plesám, kde kedysi stála Kežmarská chata, ktorá vyhorela. Najväčším z nich je Veľké Biele pleso (1 613 m n. m.).

Pri plese je rozcestník s viacerými smermi trasy. Po tatranskej magistrále sa dostaneme ku Chate pri Zelenom plese. Modrá značka vedie do Doliny Kežmarskej Bielej vody až do Tatranských Matliarov, zelená nás povedie ku Chate Plesnivec do Tatranskej Kotliny.

Nasleduje príjemný prechod dolinou po horských lúkach s nádhernými výhľadmi. Po pravej strane sa rozprestierajú vápencovo-dolomitové končiare Belianskych Tatier, naľavo sa týčia žulové štíty Vysokých Tatier.

Po čase chodník vstupuje do lesa, neskôr prudšie klesá. Tatranské štíty už nevidieť, pred nami sú Belianske Tatry, pod ktorými je učupená Chata Plesnivec. Chata ponúka možnosť občerstvenia. Od chaty pokračujeme ďalej po zelenej značke do Tatranskej Kotliny alebo nasledujeme žltú značku do Doliny Siedmich prameňov. Žltá značka nás privedie k Rázcestiu pri Čiernej vode (880 m n. m.), kde odbočíme na modrú značku, ktorá nás povedie do Tatranskej Kotliny prípadne do Kežmarských Žľabov (902 m n. m.) (spolu 6:55 hod).

GalériaDiskusia