Zo Ždiaru do Tatranskej Lomnice

turistická trasa

3 / 3
náročnosť
3 / 3
kondícia
9:00
trvanie

Základný popis

Náročná túra plná výhľadov a zaujímavých turistických miest, ktorá prechádza z Belianskych Tatier do Vysokých Tatier.

Podrobný popis

Ždiar Tatra - červená Rázcestie pod Ptošovskými Turňami (0:45h) - červená Široké sedlo (2:30h) - červená Kopské sedlo (0:25h) - modrá Veľké Biele pleso (0:35h) - červená Chata pri zelenom plese (0:30h) - červená Veľká Svišťovka (1:30h) - červená Skalnaté pleso (1:15) - zelená Tatranská Lomnica (2:05)

Túra sa začína v obci Ždiar, presnejšie na zastávke Ždiar Tatra. Vydáme sa po červenej značke do Monkovej doliny. Chodník je spočiatku súčasťou asfaltovej cesty no neďaleko hotela Magura sa zmení na klasický lesný chodník. Po chodníku pokračujeme až k rázcestiu pod Ptošovskými turňami (940 m n. m.), kde začína aj náučný chodník Monkova dolina - Kopské sedlo (tento náučný chodník je jednosmerný). 

Od rázcestia pokračujeme krásnou zalesnenou Monkovou dolinou, ktorá je známa výskytom medveďov. Chodník spočiatku stúpa len mierne, no po chvíľke sa zmení na prudké stúpanie. Na niektorých miestach je terén sťažený väčšími kameňmi a skalami, na ktoré si niekedy treba pomôcť aj rukami. Vhod prídu aj reťaze, ktoré sa snažia uľahčiť náročnejšie miesta. Na skalách si treba dávať pozor najmä keď je vlhko a skaly sa šmýkajú.

Trasa postupne prejde z lesa do pásma horských lúk, ktorými prejdeme poslednú časť stúpania z Monkovej doliny až na Široké sedlo (1 825,5 m n. m.). Chodník je v tejto časti pekne upravený a spevnený drevenou výstužou. Zo Širokého sedla sa môžeme kochať výhľadom na Monkovu dolinu a Ždiar na jednej strane a krásnou scenériou vrcholov Belianskych Tatier (Ždiarska vidla (2 142 m n. m.), Havran (2 152 m n. m.) Hlúpy vrch (2 061 m n. m.) a iné.) na druhej.

Zo Širokého sedla pokračujeme ďalej po červenej značke cez Vyšné Kopské sedlo (1933 m n. m.) až na Kopské sedlo (1 750,2 m n. m.,).  Na Kopské sedlo sa dá dostať aj modrou turistickou značkou z Tatranskej Javoriny.

Po červenej značke sa ďalej vyberieme cez Predné Kopské sedlo (1 778 m n. m.) do doliny Bielych plies. Chodník je na tomto úseku kamenistý, lemovaný kosodrevinou a lúkami. Po čase sa nám naskytne pekný výhľad na Veľké Biele pleso, ku ktorému sa za pár minút aj dostaneme. Pri Veľkom Bielom plese (1 610 m n. m.)  kedysi stála  Kežmarská chata, ktorá vyhorela.
 
Od Veľkého Bieleho plesa sa dá vybrať rôznymi turistickými trasami, my pokračujeme po červenej značke okolo Trojrohého plesa až ku Chate pri Zelenom plese. Táto časť trasy je mierna lemovaná stromami a kríkmi čučoriedok. Po pol hodinke sa dostávame ku Chate pri Zelenom plese (1 551 m n. m.,).

Od Chaty pri Zelenom plese pokračujeme po červenej na Veľkú Svišťovku. Chodník je spočiatku rovinatý, no postupne začína byť strmší a strmší. Pri výstupe na Veľkú Svišťovku si na náročnejších miestach pomôžeme reťazami. Ak je na chodníku rušno, treba byť trpezlivý. Chodník z náročnejšieho terénu prechádza do chodníka, ktorý je síce strmý, no terén je už menej náročný a tak si dokážeme vychutnať krásne výhľady. Chodník prejde opäť do náročnejšieho úseku s väčšími kameňmi, no po chvíľke vychádzame do Sedla pod Veľkou Sviśťovkou. Na Svišťovku je to pár metrov.

Zo Sedla pod Veľkou Svišťovkou, ktorá je najvyššie položeným bodom našej túry, začíname zostupovať (stále po červenej). Najskôr zostupujeme po kamenistom a zemitom chodníku, neskôr po veľkých skalách, ktoré sa nepríjemne mykajú pod nohami. Po asi hodine a pol dorazíme na Skalnaté pleso.

Zo Skalnatého plesa sa vyberieme po zelenej turistickej značke popri zjazdovke až do Tatranskej Lomnice. Na tomto úseku si treba dávať pozor aby ste sa nepošmykli, pretože je tu miestami veľmi sypká zem. Do Tatranskej Lomnice dorazíme zhruba po dvoch hodinách (časť cesty do Tatranskej Lomnice sa dá zrýchliť využitím lanovky zo Skalnatého plesa).

 

Poistenie

axa logo
AXA cestovné poistenie
zľava 50% na poistenie

Galéria

Miesta na mape

  Obľúbený turistický cieľ a pleso pod veľkolepým Lomnickým štítom.
  Trávnato-sutinová kopa vo východnej časti Vysokých Tatier.
  Pleso s asi najkrajšou farbou vody sa nachádza pri rovnomennej Chate pri Zelenom plese.
  Veľmi pekná a obľúbená chata nachádzajúca sa v blízkosti Zeleného plesa.
  Jedna z najnavštevovanejších a turisticky najrozvinutejších osád Vysokých Tatier.
  Rázovitá goralská obec, nachádzajúca sa pod vrcholmi Belianskych Tatier.
  Trávnaté sedlo situované na hranici Vysokých a Belianskych Tatier.
  Neveľké pleso ležiace v rovnomennej Doline Bielych plies na rozhraní Vysokých a Belianskych Tatier.
  Trávnaté sedlo situované na hrebeni Belianskych Tatier.
  Vysokohorské sedlo vo východnej časti Tatier v juhovýchodnom hrebeni Malého Kežmarského štítu.
  Východisko pre túry v Belianskych Tatrách z obce Ždiar.
  Rázcestie červenej, zelenej turistickej značky a začiatok náučného chodník v Monkovej doline.
  Sedlo s pekným výhľadom na Kopsk a Široké sedlo.


Diskusia