Malý štrbský maratón je za nami

13.07.2016 | správy

Fotografia: Združenie cestovného ruchu Vysoké Tatry

Vysoké Tatry

Máme za sebou ďalšie zaujímavé bežecké podujatie zo série Tatry Running Prestige Tour 2016. V našej stručnej správe nájdete jeho výsledky a priebeh.

V nedeľu, 10. júla sa v Štrbe konali tradičné bežecké preteky s názvom MALÝ ŠTRBSKÝ MARATÓN. Bežalo sa 31 kilometrov zo Štrby do Liptovskej Tepličky a tiež skrátená 10 km verzia. Na pretekoch sa zúčastnilo 170 bežcov, skrátenú verziu odbehlo 237 bežcov. Po prvýkrat sa súťažilo aj v Nordic walkingu, kde sa zapojilo 48 pretekárov. Už 39. ročník podujatia zaznamenal zatiaľ najvyšší počet účastníkov vo svojej histórii. Celkovo to bolo 619 pretekárov z 9 krajín. Okrem domáceho zastúpenia to boli Češi, Poliaci, Ukrajinci, Mďari, Holanďania, Švédi či pretekári z ďalekej Kene a USA.

Počasie bolo priaznivé a výkony veľmi zaujímavé. Pretekárovi z Kene sa takmer podarilo prekonať traťový rekord Oresta Babjaka z roku 1999 na hlavnej 31 km trati.

Na prvom mieste skončil Geoffrey Githuku Chege z klubu Run2gether z Kene, ktorý sa s časom 1:40:23 stal druhým najrýchlejším pretekárom v histórii Malého štrbského maratónu. Ako druhý sa umiestnil tiež pretekár z Kene - Micah Kiplagat Samoei s časom 1:40:44 a tretie miesto sa ušlo opäť Keni - konkrétne Isaacovi Ino Kadengeovi s časom 1:44:24 z rovnakého klubu. Z našich Slovákov treba spomenúť Tibora Sahajdu z klubu dachprod.sk Hýľov, ktorý so slušným časom 1:47:50 skončil ako štrvtý a minuloročného víťaza z 10 km trate Jozefa Urbana z klubu Obalservis Košice s časom 1:49:00, ktorý sa umiestnil na piatom mieste. Medzi ženami zahviezdila maďarská pretekárka Tünde Szabó z klubu Pécs Mecsek s časom 2:02:15. Druhá skončila Janet Jepkosge Kimugung z Kene z Run2gether s časom 2:03:32 a ako tretia s časom 2:09:00 cieľ dosiahla Ukrajinka Oksana Ugrynchuk zo slovenského klubu JM Bardejov. Štvrté a piate miesto obsadili Slovenky Petra Fašungová z VŠC Dukla Banská Bystrica (2:10:17) a Zuzana Korotvičková z BK Steel Košice (2:16:48).

Rekordy sa prepisovali na 10 km trati zo Štrby do Šuňavy. Marián Zimmerman z Zimmermann Running Team trasu zvládol s časom 35:25, čím prepísal doterajší rekord. Ako druhý do cieľa dobehol s časom 36:15 Pavol Orolín z KSt Spišské Bystré a hneď za ním Jozef Dubašák z AK Steeple Poprad s časom 37:16. Zo žien bola najrýchlejšou Tereza Jagošová z Českej republiky (41:55), Natalia Malaia z Ukrajiny z Goral marathon (43:30) a Jarmila Fajtová z klubu Tatranské zvery (46:59).

Víťazom v Nordic Walking sa stal Jozef Šoltés z OcU Rokycany s časom 1:02:02. Druhý sa umiestnil Tomáš Fianta a tretí Matej Zatroch. Najrýchlejšou ženou sa stala Simona Šimová z NW klubu Lučenec s časom 1:12:50. Druhou najrýchlejšou Jiřina Šerfelová a tretie miesto pripadlo Márii Oberhauserovej.

Okrem dospelákov pretekali ulicami obce Štrba aj deti, ktoré svojimi sympatickými výkonmi vytvorili výbornú atmosféru. Deti prekonávali trate dlhé od 150 do 2500 metrov a za svoj výkon získali v cieli odznak a drobné reklamné predmety. Preteky boli zaradené do Východoslovenskej mládežníckej bežeckej ligy.

Celkovú atmosféru podujatia dotvorila živá hudba, ktorá sprevádzala pretekárov na štarte aj v cieli, či moderátori, ktorí sprevádzali účastníkov v Štrbe aj na Liptovskej Tepličke. Ceny víťazom odovzdali partneri podujatia a starostovia Michal Sýkora zo Štrby a Slavomír Kopáč z Liptovskej Tepličky. Pretekári získali účastnícku medailu, ktorá v spojení s ďalšími účastníckymi medailami z podujatí série Tatry v pohybe Prestige Tour vytvára panorámu Vysokých Tatier.

Kompletné výsledky nájdete na Malý štrbský maratón 10 km, Malý štrbský maratón 31 km, Malý štrbský maratón Nordic Walking a na Malý štrbský maratón žiaci.