Kôprovský štít z Popradského plesa

turistická trasa

2 / 3
náročnosť
2 / 3
kondícia
7:20
trvanie

Základný popis

Stredne náročná turistická trasa, ktorá vedie na prvý výrazný vrchol v rázsoche vybiehajúcej z Čubriny. Kôprovský štít s nadmorskou výškou 2 363 m. n. m sa týči nad Veľkým Hincovým plesom a je sprístupnený pre verejnosť od 16. júna do 31. októbra.

Podrobný popis

POPRADSKÉ PLESO ZÁSTAVKA TEŽ – RÁZCESTIE NAD POPRADSKÝM PLESOM  (modrá značka) (50 min) - RÁZCESTIE NAD ŽABÝM POTOKOM   (modrá značka) (35 min) – VEĽKÉ HINCOVO PLESO    (modrá značka) (1 hod) – VYŠNÉ KÔPROVSKÉ SEDLO    (modrá značka) (45 min) – KÔPROVSKÝ ŠTÍT  (červená značka) (30 min) – POPRADSKÉ PLESO ZÁSTAVKA TEŽ (tou istou trasou)   (modrá značka) (3:40 hod)

 

Stredne náročná turistická trasa, ktorá vedie na prvý výrazný vrchol v rázsoche vybiehajúcej z Čubriny. Kôprovský štít s nadmorskou výškou 2 363 m. n. m sa týči nad Veľkým Hincovým plesom a je sprístupnený pre verejnosť od 16. júna do 31. októbra. Turistická trasa na Kôprovský štít je určená pre turistov so strednou fyzickou kondíciou. Počas letných mesiacov ako je Jún, Júl a August sa odporúča začať výstup v skorých ranných hodinách aby sme minimalizovali riziko, že nás prípadná letná búrka zastihne priamo na vrchole.

 

Túru začíname pri smerovníku Popradské Pleso zástavka TEŽ odkiaľ sa vydáme  modrou značkou po asfaltovej ceste priamo nahor. Máme pred sebou približne päťdesiat minút mierneho stúpania po nenáročnom teréne. Na začiatku trasy nás obklopuje len les. Cesta až po Popradské pleso je čisto asfaltová a na začiatku nám môže pripadať mierne monotónna. Čím vyššie však stúpame, tým krajšie pohľady na okolitú scenériu sa nám naskytnú. Po približne dvadsiatich minútach sa nám naskytne pohľad na menší vodopád po pravej strane. Je to však  len začiatok našej cesty a my pokračujeme ďalej. Tesne pred tým ako prídeme k rázcestiu nad Popradským plesom (1 500 m. n. m.) sa nám odkryje majestátna scenéria a pohľad na okolité štíty. Po pravej strane môžeme vidieť napríklad Ostrvu (1 984 m. n. m.), Tupú (2 285 m. n. m.) či obľúbený horolezecký cieľ Ihlu v Ostrve (1 890 m. n. m) . Nahliadnuť môžeme aj na začiatok Zlomiskovej doliny či vidieť majestátne Rysy (2 503 m. n. m.) v plnej  kráse. Ak sa pozrieme vľavo, uvidíme cieľ našej cesty Kôprovský štít (2 363 m. n. m.) a masív Čubrina (2 376 m. n. m.) , ktorý siaha až do Poľska

 

Na rázcestí nad Popradským plesom (1 500 m. n. m.) sa stále držíme  modrej značky a vchádzame do lesa. Stúpame kamenistým lesným chodníkom. Prejdeme cez Žabí  potok a pokračujeme ďalej až k Rázcestiu nad Žabím potokom (1 580 m. n. m.). Tu sa turistický chodník rozdeľuje na dva smery. Červená značka by nás viedla Žabou dolinou , cez Sedlo Váha (2 337 m. n. m.) až na vrchol Rysy (2 503 m. n. m.).  My sa však stále držíme  modrej značky a pokračujeme mierne vľavo k nášmu vytúženému cieľu, ktorý je ešte vzdialený pár desiatok výškových metrov. Trasa začína byť mierne strmšia a stúpanie je náročnejšie. Pokračujeme ďalej po kamenistom chodníku, ktorý je lemovaný kosodrevinou. Kráčame približne hodinu, stále sa držíme  modrej značky a postupne naberáme výškové metre. Odmenou za stále strmšie výstup nám bude pohľad na malé plieska, ktoré sa nazývajú Hincove oká.  My však pokračujeme ďalej až k Veľkému Hincovmu plesu (1 946 m. n. m). Najväčšiemu a najhlbšiemu plesu na celom území Vysokých Tatier, ktoré dominuje Hincovej kotline. Nad Veľkým Hincovým plesom sa týči majestátny Kôprovský štít (2 363 m. n. m.) Veľký Mengusovský štít (2 432 m. n. m), Prostredný Mengusovský štít (2 393 m. n. m) a Východný Mengusovský štít (2 410 m. n. m.). 

 

Veľké Hincovo pleso

Veľké Hincovo pleso - Autor: Dominika Brezničanová

 

Stále sa držíme  modrej značky a pokračujeme v stúpaní mierne vľavo od Veľkého Hincovho plesa. Stúpame kamenisto suťovytým chodníkom, ktorý je spevnený, približne štyridsať päť minút až do Vyšného Kôprovského sedla (2 180 m. n. m.), ktoré umožňuje prechod z Mengusovskej doliny do Hlinskej doliny. Odtiaľto sa nám naskytnú pohľady nie len na Veľké ale aj na Malé Hincovo pleso

 

Veľké Hincovo pleso a Mengusovské štíty - Autor: Dominika Brezničanová

Veľké Hincovo pleso a Mengusovské štíty - Autor Dominika Brezničanová 

 

Zo sedla odbočíme doprava a držíme sa  červenej značky, ktorá vedie už priamo na vrchol Kôprovského  štítu. Stúpame necelých tridsať minút  po kamennej suti , ktorá sa v závere zmení na trochu bezpečnejšie kamenné bloky, ktoré nás dovedú priamo do nášho vytúženého cieľa. 

 

Aj keď bol výstup trochu náročnejší, ten neopakovateľný pohľad z vrcholu Kôprovského štítu nám všetko vynaložené úsilie dokonale vykompenzuje. Ak sa pozrieme smerom na dol uvidíme po ľavej strane Veľké a Malé Hincove plesá či Mengusovskú dolinu v celej ich kráse. Po pravej strane môžeme zase obdivovať HlinskúTermosmrečiansku  dolinu. Priamo pred sebou sa nám naskytne pohľad na horolezecky veľmi obľúbený vrchol Vysokej (2 547 m. n. m.) 

 

Naspäť zostupujeme tou istou trasou približne 3 hodiny  alebo si môžeme zvoliť od Rázcestia nad Popradským plesom (1 500 m. n. m. ) inú variantu zostupu. 

 

VARIANT 1: 

Ako zostupovú trasu od Rázcestia nad Popradským Plesom si môžeme zvoliť trasu po  červenej značke  ktorá nás približne po hodine a dvadsiatich minútach dovedie na Štrbské pleso pred bývalý liečebný dom Helios (1 350 m. n. m.). 


VARIANT 2: 

Túru môžeme začať aj na Štrbskom plese (1 350 m. n. m.) odkiaľ budeme nasledovať  červenú značku , takzvanú tatranskú magistrálu , popod vrchol Trigan (1 481 m. n. m.), ktorá nás dovedie po necelej hodine a pol až k Rázcestiu nad Popradským plesom (1 500 m. n. m. ) odkiaľ už pokračujeme po modrej značke ako pri prvom variante výstupu. 

Poistenie

axa logo
AXA cestovné poistenie
zľava 50% na poistenie

Galéria

Miesta na mape

    Najväčšie a najhlbšie pleso na Slovensku, ktoré sa nachádza v hornej časti Mengusovskej doliny, ktorá sa nazýva tiež Hincova dolina. Jeho hladina je zamrznutá 270 dní v roku.
    Pleso je štvrtým najväčším plesom na Slovensku a je spolu s rovnomennou chatou obľúbeným turistickým cieľom pre nenáročnú turistiku.
    Často navštevovaný štít s krásnym kruhovým výhľadom.


Diskusia