Predné Solisko zo Štrbského Plesa

turistická trasa

2 / 3
náročnosť
2 / 3
kondícia
5:30
trvanie

Základný popis

Stredne náročná turistická trasa, ktorá vedie na jeden z najnižších turisticky prístupných vrcholov Vysokých Tatier s nadmorskou výškou 2 093 m n. m. Táto trasa je od Chaty pod Soliskom celoročne prístupná.

Podrobný popis

ŠTRBSKÉ PLESO - RÁZCESTIE POD FURKOTSKOU DOLINOU  (30 min.) - RÁZCESTIE POD SOLISKOM (Škutnastá poľana) (1: 15 hod) – CHATA POD SOLISKOM  (15 min) – PREDNÉ SOLISKO (1 hod)- CHATA POD SOLISKOM - (1 hod) – ŠTRBSKÉ PLESO  (1:30 hod)

 

Túru začíname pri železničnej stanici na Štrbskom Plese (1 346 m n. m.) odkiaľ stúpame po kamenných schodoch, ktoré sa nachádzajú z ľavej strany od obchodného centra. Keď prídeme na asfaltovú cestu, odbočíme vľavo a pokračujeme ku grand hotelu Kempinski. Ten obídeme zľava a stále pokračujeme po asfaltovej ceste stále rovno až kým neprídeme k smerovníku blízko hotela Solisko.

 

Odtiaľto kráčame po červenej turistickej trase , ktorá sa nazýva aj Tatranská magistrála. Viesť nás bude okrem červenej značky aj široká lesná cesta po ktorej budeme striedavo prechádzať cez les a lúky. Stále nasledujeme červenú značku a mierne stúpame približne tridsať minút až k rázcestiu pod Furkotskou dolinou (1 447 m n. m.).

 

V tomto úseku odbočíme smerom vpravo a nasledujeme žltú turistickú značku . Terén začína byť mierne strmý a stúpame po kamenistom horskom chodníku Furkotskou dolinou. Cestou uvidíme na pravej strane Soliskový hrebeň, ktorý rozdeľuje Furkotskú a Mlynickú dolinu. V tomto úseku trasy môžeme vidieť už aj cieľ našej cesty, Predné Solisko (2 093 m n. m.) Smerom na hor kráčame okolo Furkotského potoka, ktorý preteká Furkotskou dolinou. Takmer celou trasou kráčame pásmom kosodreviny až kým neprídeme k Rázcestiu pod Soliskom (1 710 m n. m. ). Turistický chodník sa tu rozdeľuje na dve časti. Ak by sme pokračovali po žltej značke, dostali by sme sa do ústia doliny až k Bystrému sedlu (2 297 m n. m.), ktoré sa nazýva aj Bystrá lávka. My však v tomto úseku odbočíme vpravo a ďalej budeme nasledovať modrú značku . Cez pásmo kosodreviny budeme stúpať popod lanovku Furkota, ktorá v zimnom období slúži len pre lyžiarov a počas letnej sezóny je mimo prevádzky. Približne po pätnástich minútach prídeme k Chate pod Soliskom (1 840 m n. m.). Ak sa pozrieme priamo nahor uvidíme cieľ našej túry, Predné Solisko (2 093 m n. m.). Vrchol je od nás vzdialený ešte približne hodinu chôdze aj keď sa môže zdať, že je už na dosah.

 

Pohľad z výstupu na Predné Solisko smerom na Štrbské Pleso, Autor: Nora Kiraly

Pohľad z výstupu na Predné Solisko smerom na Štrbské Pleso, Autor: Nora Kiraly

 

Aj keď sa už priamo od Chaty pod Soliskom (1 840 m n. m.) môžeme kochať majestátnymi výhľadmi, oplatí sa pokračovať až na vrchol Predné Solisko (2 093 m n. m.). Od chaty pokračujeme smerom na hor po červenej turistickej značke . Najprv budeme opäť kráčať pásmom kosodreviny, ktoré sa po niekoľkých výškových metroch zmení na úzky skalný chodník. Stále sa držíme červenej značky a neopúšťame turistický chodník. Cestou sa môžeme kochať výhľadmi smerom do Mlynickej doliny, ktorá je po našej pravej strane. Uvidíme napríklad majestátny Štrbský Štít (2 381 m n. m. ) či Hrebeň Bášt kde sa nachádza napríklad aj vrchol Satan (2 422 m n. m. ) či Patriu (2 203 m n. m.).

 

Hrebeň Bášt a Patria v Mlynickej doline, Autor: Nora Kiraly

Hrebeň Bášt a Patria v Mlynickej doline, Autor: Nora Kiraly

 

Stále nasledujeme červenú turistickú značku a serpentínami zdolávame skalný terén. V niektorých úsekoch nás môže zmiasť domnienka, že vrchol je blízko. Nanešťastie je to len optický klam a vrchol je vzdialený ešte pár výškových metrov. Po približne hodinovom stúpaní od Chaty pod Soliskom (1 840 m n. m.) však dosiahneme vytúžený cieľ a ocitneme sa na Prednom Solisku (2 093 m n. m.). Vrchol zdobí masívny drevený kríž, ktorý je viditeľný už z diaľky, takže si môžeme byť istí, že vrchol je už na dosah.

 

Vrchol Predné Solisko, Autor: Nora Kiraly

 Vrchol Predné Solisko, Autor: Nora Kiraly

 

Odmenou za mierne náročné stúpanie nám budú neopakovateľné výhľady. Kochať sa môžeme pohľadmi do oboch dolín, ktoré Soliskový hrebeň oddeľuje a to do Mlynickej aj Furkotskej doliny. Ako na dlani môžeme vidieť celú panorámu týchto dvoch dolín. V Mlynickej doline môžeme krásne vidieť aj Vodopád Skok (1 789 m n. m.), Pleso nad Skokom (1 801 m n. m.), Capie pleso (2 075 m n. m.) či Štrbský Štít (2 381 m n. m.) a Hrebeň Bášt. Ak sa pozrieme priamo pred seba uvidíme vrchol Štrbské Solisko (2 301 m n. m.), ktorý je posledný vrchol Soliskového hrebeňa, avšak nie je turisticky prístupný.

 

Ak sa pozrieme smerom vľavo, môžeme sa kochať výhľadmi smerom do Furkotskej doliny, kde môžeme vidieť napríklad Vyšné Wahlenbergovo pleso (2 145 m n. m.), Furkotský štít (2 404 m n. m.), Ostrú vežu (2 124 m n. m.) či vrchol Ostrá (2 351 m n. m.) Smerom na dol sa nám zase naskytne impozantná panoráma Štrbského Plesa.

 

Zostupujeme smerom nadol k Chate pod Soliskom (1 840 m n. m.) po červenej značke, teda rovnakou trasou akou sme prišli. Striktne sa držíme turistického chodníka a klesáme približne hodinu naspäť k chate.

 

Od chaty pod Soliskom (1 840 m n. m.) budeme pokračovať smerom rovno nadol po modrej turistickej značke  popod sedačkovú lanovku vedúcu k Chate pod Soliskom. Približne po hodine klesania po kamenistom horskom chodníku sa ocitneme na brehu jazera Štrbského plesa odkiaľ sme našu trasu začali.

 

Ak chceme, od Chaty pod Soliskom môžeme zvoliť aj iný variant trasy.

 

VARIANT 1:
Od chaty pod Soliskom (1 840 m n. m.) môžeme pokračovať po modrej značke približne pätnásť minút na Rázcestie pod Soliskom (1 710 m n. m.). Odkiaľ budeme zostupovať po žltej značke približne hodinu a pätnásť minút kým prídeme k Rázcestiu pod Furkotskou dolinou (1 447 m n. m.), a ďalej po červenej značke prídeme až na Štrbské Pleso (1 346 m n. m.) kde sme túru začali.


VARIANT 2:
Zo Štrbského Plesa (1 346 m n. m.) môžeme začať výstup po modrej značke a po približne hodine a pol prídeme k Chate pod Soliskom (1 840 m n. m.) odkiaľ znovu stúpame po červenej značke približne hodinu až na Predné Solisko (2 093 m n. m.). Ako spiatočnú trasu si môžeme zvoliť zostup z Chaty pod Soliskom cez Furkotskú dolinu alebo môžeme zvoliť rovnakú trasu akou sme prišli.


VARIANT 3:
Výstup na chatu pod Soliskom (1 840 m n. m.) si môžeme uľahčiť využitím sedačkovej lanovky, rovnako ako aj zostup od chaty späť na Štrbské Pleso.

Poistenie

axa logo
AXA cestovné poistenie
zľava 50% na poistenie

Galéria

Miesta na mape

    Pleso, nachádzajúce sa v rovnomennej tatranskej osade, je druhým najväčším na Slovensku. Prístupné je autom, verejnou dopravou aj peši.
    Najmladšia vysokohorská chata v Tatrách.
    Jeden z najnižších a najľahšie dostupných vrcholov vo Vysokých Tatrách.


Diskusia