Tri Studničky zo Štrbského plesa

turistická trasa

1 / 3
náročnosť
1 / 3
kondícia
5:00
trvanie

Základný popis

Nenáročná, celoročne prístupná turistická trasa vo Vysokých Tatrách, ktorá je vhodná aj pre rodiny s deťmi či pre začínajúcich turistov.

Podrobný popis

ŠTRBSKÉ PLESO - RÁZCESTIE POD FURKOTSKOU DOLINOU (30 min.) – ODBOČKA NA BIELY VÁH (15 min.) - JAMSKÉ PLESO (15 min.) – TRI STUDNIČKY (1:30 hod.) – ŠTRBSKÉ PLESO (2:30 hod.)

 

Túru začíname pri železničnej stanici na Štrbskom Plese (1 346 m n. m.) odkiaľ stúpame po kamenných schodoch, ktoré sa nachádzajú z ľavej strany od obchodného centra. Keď prídeme na asfaltovú cestu, odbočíme vľavo a pokračujeme ku grand hotelu Kempinski. Ten obídeme zľava a stále pokračujeme po asfaltovej ceste stále rovno až kým neprídeme k smerovníku blízko hotela Solisko.

 

Od tohto smerovníka pokračujeme po červenej turistickej trase , ktorá sa nazýva aj Tatranská magistrála. Viesť nás bude okrem červenej značky aj široká lesná cesta po ktorej budeme striedavo prechádzať cez les a lúky. Stále nasledujeme červenú značku  a mierne stúpame približne tridsať minút až k rázcestiu pod Furkotskou dolinou (1 447 m n. m.). Odtiaľto stále pokračujeme po červenej značke  a prechádzame ponad zatiaľ ešte malý potôčik Biely Váh a pri rovnomennej odbočke Biely Váh (1 458 m n. m.) sa držíme lesnej cesty vpravo.

 

Smerovník rázcestie pod Furkotskou dolinou, Autor: Nora Kiraly

 

Po necelých pätnástich minútach prídeme k Jamskému plesu (1 447 m n. m.), ktoré leží v limbovom háji, ktorý na pamiatku hrdinov SNP vysadila správa TANAPu. Jamské pleso sa nachádza západne od Štrbského Plesa (1 346 m n. m.) a je súčasťou Važeckej doliny tesne pod predvrcholom Jamy (1 572 m n. m), podľa ktorého je aj pomenované.

 

Jamské pleso,  Autor: Nora Kiraly

 Jamské pleso, Autor: Nora Kiraly

 

Od Jamského plesa (1 447 m n. m.) stále pokračujeme po červenej značke  takmer hodinu a pol. Kráčame smerom na západ a cez pásmo lesa pretraverzujeme južný svah predvrcholu Jám (1 572 m n. m). Červenú značku  nasledujeme po širšej lesnej ceste. V záverečnom úseku cesty nás môže zaskočiť strmšie klesanie k cieľu našej túry Tri studničky (1 141 m n. m.). V minulosti by sme tu mohli nájsť Važeckú chatu, ktorá bola pre turistov známa aj pod názvom Chata kapitána Rašu. Nanešťastie však v roku 1999 od základov vyhorela a už nikdy nebola obnovená.

 

 Jamské pleso, Autor: Nora Kiraly

 

Naspäť pokračujeme tou istou trasou po akej sme prišli a držíme sa červenej turistickej značky . Späť na Štrbské Pleso (1 346 m n. m.) prídeme približne za dve a pol hodiny alebo môžeme využiť iný variant trasy.

 

 

VARIANT 1:
Ako spiatočnú trasu na Štrbské Pleso (1 346 m n. m.) môžeme využiť aj trasu označenú zelenými značkami , ktorá vedie paralelne s Cestou slobody. Na Rázcestí pri moste cez Biely Váh po približne hodine a pol budeme na pol ceste medzi Tromi Studničkami (1 141 m. n. m.) a Štrbskom Plese (1 346 m. n. m.). V záverečnom úseku sa vzdialime od frekventovanej hlavnej cesty a dlhou serpentínou budeme stúpať k juhozápadnému brehu Štrbského Plesa.

 

VARIANT 2:
Ak chceme, túru môžeme ukončiť aj pri horárni Tri Studničky a na návrat na Štrbské Pleso môžeme využiť autobus SAD.

 

VARIANT 3:
Túru môžeme začať aj v opačnom smere od horárne Tri Studničky a pokračovať budeme cez Jamské pleso (1 447 m n. m.) a rázcestie pod Furkotskou dolinou (1 447 m n. m.) až na Štrbské Pleso (1 346 m n. m.).

Poistenie

axa logo
AXA cestovné poistenie
zľava 50% na poistenie

Galéria

Miesta na mapeDiskusia