Na Rysy

turistická trasa

2 / 3
náročnosť
3 / 3
kondícia
8:50
trvanie

Základný popis

Jeden z náročnejších vysokohorských výstupov s vysokým prevýšením na spoločný poľsko-slovenský vrchol.

Podrobný popis

Štrbské Pleso - Rázcestie pri Popradskom plese (1:25 hod) - Rázcestie pri Žabom potoku (30 min) - Chata pod Rysmi (2 hod) - Rysy (45 min) - Chata pod Rysmi (35 min) - Rázcestie pri Žabom potoku (1:25 hod) - Rázcestie pri Popradskom plese (20 min) - Popradské pleso (5 min) - Symbolický cintorín Popradské pleso (30 min) - TEŽ Popradské pleso (50 min) - Štrbské Pleso (30 min)

Od Štrbského Plesa nasledujeme červenú značku - Tatranskú magistrálu, ktorá začína pri plese. Od vlakovej stanice sa na ňu možno napojiť po modrej značke. Ideme po asfaltovej ceste. Prejdeme po moste ponad potok Mlynica až prídeme na Rázcestie pred Heliosom (1 350 m n. m.), kde odbočíme po značke doprava smerom do lesa. Nasleduje príjemná prechádzka cez les po náučnom chodníku až k rázcestiu nad Popradským plesom (1 499 m n. m.). Tu sa spája červená turistická značka s modrou, ktorá vedie od zastávky TEŽ Popradské pleso. Tiež tu možno odbočiť na zelenú značku, ktorá vedie po zimnej ceste, ktorá sa využíva v zime.

Zídeme po kamenných schodoch a ocitneme sa pri Popradskom plese (1 500 m n. m.). Pri plese stojí Majláthová chata, ktorá ponúka možnosť občerstvenia pred náročným výstupom. Za pekného počasia možno posedieť na veľkej terase. Vedľa nej stojí Horský hotel Popradské pleso.

Od Rázcestia už pokračujú turisti zo všetkých smerov po spoločnej trase označenej modrou turistickou značkou. Trasa vedie chvíľu lesom, po čase les končí a začína pásmo kosodreviny. Pokračujeme Mengusovskou dolinou miernym stúpaním až k Rázcestiu pri Žabom potoku (1 620 m n. m.). Tam opustíme modrú značku, ktorá pokračuje ďalej do Hincovej doliny k Veľkému Hincovmu plesu a vydáme sa opäť po červenej značke do Zlomiskovej doliny. Spočiatku prechádzame okolo veľkého balvana, ktorý sa nazýva Hincova skala. Prejdeme po moste cez Žabí potok a začneme stúpať k skale zvanej Wachterka. Nasleduje čím ďalej tým prudší a fyzický náročnejší výstup.

Po namáhavom výstupe sa dostaneme do Žabej kotliny k Žabím plesám. Tu je priestor na krátky oddych na skalách. Terén je tu už mierne exponovaný s horskými lúkami. Už tu sa nám naskytá výhľad na okolité vrchy, pričom tým najdominantnejším je Satan. Nad Žabími plesami sa dvíha Popradský hrebeň.

Od plies chodník pokračuje ďalej prudkým stúpaním do exponovaného pásma. Časť chodníka je zabezpečená reťazami, ktoré uľahčia výstup najmä ak sú skaly mokré a šmykľavé. Nasleduje ešte pár minút výstupu po skalách a po chvíli nás víta Slobodné kráľovstvo Rysy, vstupná brána k Chate pod Rysmi (2 250 m n. m.). Pred záverečným výstupom na vrchol Rysov sa môžeme občerstviť na chate. Pohľad od chaty smeruje na sedlo Váha a Kôpky na pravej strane, pred nami už vidno Český štít či Vysokú.

Od chaty pokračuje chodník stúpaním, prevažne po hrebeni do sedla. Odtiaľ možno vidieť legendárnu galériu Gánku (2 462 m n. m.), popretkávanú najťažšími horolezeckými cestami. Hoci samotný výstup nie je taký nebezpečný, treba byť opatrný, keďže táto túra je veľmi populárna a chodník najmä cez víkendy preplnený. Rysy (2 503 m n. m.) sú hraničným slovensko-poľským vrcholom a majú akoby dva vrcholy. Z nich je krásny výhľad na Mengusovské štíty a poľské Tatry, v doline na poľskej strane vidno dve veľké poľské plesá Čierny stav a Morské oko.    

Zostup z vrcholu je po rovnakej trase k Rázcestiu pri Popradskom plese. Po celodennej túre sa tu môžeme posilniť. Potom prejdeme okolo plesa po žltej značke a po chvíli prídeme k Symbolickému cintorínu (1 523 m n. m.). Toto pietne miesto situované v limbovom háji pod Ostrvou určite odporúčame navštíviť.

Od cintorína sa možno dostať cez Rázcestie pri Symbolickom cintoríne (1 505 m n. m.) na modrú značku, ktorá vedie od zastávky TEŽ Popradské pleso. Po modrej sa dostaneme späť k rázcestiu nad Popradským plesom a ďalej k Štrbskému plesu po rovnakej trase (asi 1:20 hod) alebo môžeme pokračovať dolu po modrej značke smerom k zastávke TEŽ Popradské pleso. Pred zastávkou odbočíme na rázcestí na asfaltovú cestu, ktorá sa tiahne popri železnici. Po polhodine prejdeme okolo Nového Štrbského plesa (1 315 m n. m.) až do osady Štrbské Pleso. Na Štrbské Pleso sa môžeme tiež doviezť električkou.

VARIANT:

Na túru sa možno vydať aj zo zastávky TEŽ Popradské pleso, kde jazdí električka zo smeru Poprad a Starý Smokovec. Pri zastávke je tiež parkovisko, kde možno zaparkovať auto. Odtiaľ pokračujeme po modrej značke popri rieke Poprad po asfaltovej ceste k Rázcestiu pri Popradskom plese. Cesta sem trvá približne 1 hodinu.

GalériaDiskusia