Na Jahňací štít z Bielej vody

turistická trasa

3 / 3
náročnosť
3 / 3
kondícia
10:00
trvanie

Základný popis

Fyzicky a kondične náročná celodenná túra na najvýchodnejší vrchol Vysokých Tatier s nadmorskou výškou 2 230 m. n. m. , ktorý je sprístupnený pre verejnosť od 16. júna do 31. októbra.

Podrobný popis

BIELA VODA (AUTOBUSOVÁ ZÁSTAVKA)  – RÁZCESTIE ŠALVIOVÝ PRAMEŇ (1 hod. )  – RÁZSCESTIE KOVALČÍKOVA POĽANA (10 min. )  – CHATA PRI ZELENOM PLESE (1:50 hod)  – JAHŇACÍ ŠTÍT (2 hod)  – CHATA PRI ZELENOM PLESE (2 hod) – BIELA VODA (3 hod)

 

Trasa je určená pre turistov s dobrou fyzickou kondíciou, pretože výstup na Jahňací štít od Zeleného plesa je fyzicky a technicky náročnejší. Počas letných mesiacov ako je Jún-Júl-August sa odporúča začať výstup v skorých ranných hodinách aby sme minimalizovali riziko, že nás prípadná letná búrka zastihne priamo na vrchole Jahňacieho štítu.

 

Výstup začíname od autobusovej zástavky Biela voda (910 m n. m. ) odkiaľ pokračujeme po žltej značke lesnou cestou smerom na hor. Približne po hodine prídeme k rázcestiu Šalviový prameň ( 1 200 m n. m. ). Od Šalviového prameňa pokračujeme ďalej smerom hore a stále nasledujeme žltú značku . Po ďalších desiatich minútach prídeme k rázcestiu na Kovalčíkovej poľane (1 240 m n. m. ).

 

Odtiaľto sa opäť držíme žltej značky  a stúpame po kamenistej ceste do doliny Zeleného plesa. Trasa vedie popri Zelenom potoku. Prechádzame cez les a neskôr cez pásmo kosodreviny. Čím sme bližšie k Chate pri Zelenom plese, tým sa nám ponúkajú krajšie výhľady na okolité štíty. Napríklad na Kežmarský štít (2 556,4 m n. m.), Lomnický štít (2 634 m n. m. ), Pyšný štít (2 621 m n. m. ) či Jastrabiu vežu (2 139 m n. m.).

 

Chatu pri Zelenom plese (1 550 m n. m. ) lemujú Dlhý a Medený vodopád. Už z diaľky môžeme počuť ich hukot. V bezprostrednej blízkosti chaty sa tiež nachádza majestátne Zelené pleso, ktoré naozaj opalizuje do zeleno tyrkysovej farby. Podľa tohto plesa dostala chata svoj názov, aj keď v minulosti sa nazývala aj Brnčálova chata.

 Chata pri Zelenom plese a Zelené pleso - Autor Nora Kiraly
Chata pri Zelenom plese a Zelené pleso - Autor Nora Kiraly

 

Od chaty opäť nasledujeme žltú značku a prudko  stúpame smerom na hor cez pásmo kosodreviny. Síce turistická trasa z Bielej vody na Zelené pleso je prístupná celoročne, v úseku od Zeleného plesa po Jahňací štít platí zimná uzávera a chodník je prístupný len v letnom období od 16. 6. do 31. 10. Cestou prechádzame popri Červenom plese (1 811 m n. m) a popri Belasom plese (1 862 m n. m.), ktoré sa v staršej literatúre označovalo aj ako Belavé pleso. Po pár desiatkach metrov už môžeme vidieť vrchol Jahňacieho štítu v celej jeho kráse.

 

Ešte nás však čaká technicky náročný Kolový priechod (2 118 m n. m.) Je to približne tridsať metrov dlhý strmý úsek, ktorý zabezpečený reťazami aby bol jeho prechod bezpečný. Po prekonaní tohto strmého úseku sa ocitneme v sedle a za odmenu za tento náročný úsek sa nám naskytnú nádherné pohľady na severnú časť Vysokých Tatier a poľskú stranu.

 Kolový priechod, Autor  Nora Kiraly
Kolový priechod, Autor:  Nora Kiraly
 

Opäť pokračujeme ďalej po žltej značke strmým vysokohorským chodníkom až na vrchol. Záverečný úsek trasy vedie severnou stenou Jahňacieho štítu. Po pár metroch sa nám ukáže aj severná časť hrebeňa Belianskych Tatier. Po krátkom záverečnom klesajúcom úseku opäť naberieme výšku a kolmo stúpame až na vrchol Jahňacieho štítu (2 230 m. n. m.) Čoskoro budeme v cieli našej túry.

 

Odmenou za fyzicky a technicky náročný úsek sú majestátne výhľady. Na juhozápadnej strane môžeme vidieť v ich plnej kráse Kežmarský štít (2 556,4 m n. m.), Lomnický štít (2 634 m n. m. ), Pyšný štít (2 621 m n. m. ), Huncovský štít (2 352 m n. m.), Kolový štít ( 2 418 m n. m.) či Čierny štít (2 429 m n. m.). Na východnej strane vidíme až do ústia doliny Kežmarskej bielej vody a môžeme si vychutnať pohľad na hrebeň Belianskych Tatier či vidieť vzdialenejšie pohorie Spišská Magura.

Vrcholová tabuľa na Jahňacom štíte, Autor: Nora Kiraly
 
 

Naspäť zostupujeme presne tou istou trasou akou sme prišli a držíme sa žltej turistickej značky . Približne po dvoch hodinách zostupu opäť prídeme k Chate pri Zelenom Plese (1 550 m n. m.) odkiaľ znovu tou istou trasou zostupujeme až k autobusovej zástavke Biela voda (910 m n. m. ) ku ktorej prídeme približne po troch hodinách.

 

VARIANT:

Pre turistickú trasu v úseku Chata pri Zelenom Plese – Jahňací štít neexistuje žiadna alternatíva a striktne sa v záujme bezpečnosti musíme držať žltej turistickej značky a neschádzať zo značeného chodníka. V úseku k Chate pri Zelenom plese existuje  však viacero alternatív trasy.

 

VARIANT 1:

Od autobusovej zástavky v Tatranských Matliaroch (885 m n. m. ) pokračujeme k okraju lesa pričom sa držíme modrej turistickej značky . Kráčame lesnou cestou smerom na hor a opäť približne po jednej hodine prídeme k rázcestiu Šalviový prameň ( 1 200 m n. m. ) odkiaľ sa pripojíme na žltú značku a stúpame cez rázcestie na Kovalčíkovej poľane (1 240 m n. m. ) až k Chate pri Zelenom plese (1 550 m n. m. ). Odkiaľ smerujeme nahor približne dve hodiny až na Jahňací štít (2 230 m n. m.) ako pri prvej variante výstupu.

 

VARIANT 2:

Od železničnej stanice v Tatranskej Lomnici (850 m. n. m.) pokračujeme po zelenej značke  približne tridsať minút na medzi stanicu Štart (1 140 m. n. m.). Z medzi stanice Štart pokračujeme vpravo po modrej značke lesnou cestou približne hodinu a pol kým neprídeme opäť na rázcestie Šalviový prameň (1 200 m. n. m.) odkiaľ opäť pokračujeme po žltej turistickej značke  približne dve hodiny k Chate pri zelenom plese (1 550 m. n. m. ) kde sa stále držíme žltej značky až na vrchol Jahňacieho štítu (2 230 m. n. m.).

Poistenie

axa logo
AXA cestovné poistenie
zľava 50% na poistenie

Galéria

Miesta na mape



Diskusia