Ostrva - Sedlo pod Ostrvou z Popradského plesa

turistická trasa

1 / 3
náročnosť
1 / 3
kondícia
1:50
trvanie

Základný popis

Mierne náročná turistická trasa na Sedlo pod Ostrvou neďaleko vrcholu Ostrva s nadmorskou výškou 1 984 m. n. m., ktorý sa nachádza na konci bočného juhozápadného hrebeňa Končistej. Celá túra je sprevádzaná krásnymi výhľadmi na Popradské pleso 1 494 m. n. m. Turistická trasa Popradské pleso – Sedlo pod Ostrvou je pre verejnosť celoročne prístupná. Avšak počas zimných mesiacov môže byť trasa náročná na orientáciu, preto odporúčame v takomto prípade výstup zvážiť.

Podrobný popis

POPRADSKÉ PLESO  (červená) – SEDLO POD OSTRVOU (1 hod.)  (červená) – POPRADSKÉ PLESO (50 min.)

 

Trasa je určená pre turistov so základnou kondíciou. V tomto úseku trasy sa nenachádzajú žiadne reťaze ani rebríky. Taktiež táto trasa patrí medzi kratšie a s prevýšením 432 metrov sa dá zvládnuť prejsť za jednu hodinu s východiskom pri Popradskom plese. Aj napriek tomu, že vrchol Ostrvy nepatrí medzi najvyššie, ponúka majestátne výhľady a túra je vhodná aj pre rodiny s deťmi. Práve pre to je táto trasa medzi turistami veľmi obľúbená.

 

Výstup začíname pri turistickom smerovníku na Popradskom plese a držíme sa červenej značky ( Tatranská magistrála). Postupujeme severnou stranou Popradského plesa (1 494 m. n. m.). Po niekoľkých minútach prejdeme cez malý drevený mostík ponad Ľadový potok, od ktorého sa začína takmer nepretržité stúpanie až na vrchol.

 

Výstup miernym prevýšením nám uľahčia serpentíny. Trasa vedie po kamenistom chodníku. Občas kamene vytvárajú skalné schody, ktoré výstup mierne uľahčia. Stále nasledujeme červenú turistickú značku (). Počas výstupu sa môžeme takmer nepretržite kochať výhľadmi na ľadovcami vytvorenú Mengusovskú a Zlomiskovú dolinu. Po niekoľkých výškových metroch sa nám naskytne krásny výhľad na Popradské pleso a Chatu pri Popradskom plese. Priemerný čas výstupu od Popradského plesa je podľa turistického smerovníka vyčíslený na jednu hodinu. Tento čas sa môže predĺžiť ak sa rozhodneme urobiť si častejšie prestávky a počas oddychu sa kochať nádhernými výhľadmi. Ale z vlastnej skúsenosti môžeme povedať, že pri priemernom tempe a menej častých prestávkach sa dá výstup zvládnuť za hodinu, presne tak ako uvádza smerovník.

 

Približne po hodine sa dostaneme do Sedla pod Ostrvou (1966 m. n. m) odkiaľ sa nám naskytnú veľkolepé výhľady na okolité štíty ako Vysoká, Dračí štít, Mengusovské štíty a mnoho ďalších. Veľmi pekné sú i pohľady na horský hotel Popradské pleso, ktorý spolu s Popradským plesom tvoria nádhernú scenériu. Vrchol Ostrva 1 984 m. n. m. je v tejto chvíli od nás vzdialený len pár výškových metrov a približne necelých desať minú cesty. Na vrchol však nevedie značený turistický chodník. Aj keď zo Sedla pod Ostrvou bez problémov na vrchol vidíme a prístupová cesta k nemu predstavuje len mierne stúpanie.

 

Výhľad na Popradské pleso, autor: Dominika Priečková

 

V každom prípade je pokračovanie až na samotný vrchol na vašom zvážení. Avšak ak sa rozhodnete pokračovať , ocitnete sa na území mimo značeného turistického chodníka, kde sa budete pohybovať na vlastné riziko. Avšak zo Sedla pod Ostrvou (1966 m. n. m) a priamo z vrcholu Ostrva (1984 m. n. m.) je panoráma takmer identická.

 

Naspäť zostupujeme tou istou trasou približne päťdesiat minút alebo si môžeme zvoliť inú variantu zostupu.

 

VARIANT:
Existuje niekoľko alternatív výstupu na Ostrvu.

 

Variant 1: Trasu môžeme začať napríklad na Štrbskom plese (1 346 m n. m.) kde sa od hotela Patria budeme držať červenej turistickej značky po približne hodine a pol prídeme na Popradské pleso odkiaľ už postupujeme priamo na Sedlo pod Ostrvou. 

 

Variant 2: Trasu možno začať vo Vyšných Hágoch (1 125 m n. m.) odkiaľ postupujeme po žltej značke približne hodinu a pol po Batizovské pleso (1 884 m. n. m ). Od Batizovského plesa stúpame ďalšie dve hodiny po červenej značke až do Sedla pod Ostrou (1 966 m. n. m).

 

Variant 3: Výstup môžeme začať aj z Tatranskej Polianky (1 005 m n. m.) kde pokračujeme po zelenej značke k Velickému plesu (1 663 m n. m.) a odtiaľ sa držíme červenej turistickej značky k Batizovskému plesu, od ktorého pokračujeme znovu po červenej značke.

 

 

Poistenie

axa logo
AXA cestovné poistenie
zľava 50% na poistenie

Miesta na mape

    Pleso je štvrtým najväčším plesom na Slovensku a je spolu s rovnomennou chatou obľúbeným turistickým cieľom pre nenáročnú turistiku.
    Sedlo medzi Ostrvou a Tupou, ktoré sa nachádza na Tatranskej magistrále. Tra sa cez Sedlo pod Ostrvou spája Chatu pri Popradsom plese a horksý hotel Slizsky dom.


Diskusia