Na Slavkovský štít zo Starého Smokovca

turistická trasa

2 / 3
náročnosť
2 / 3
kondícia
9:00
trvanie

Základný popis

Stredne náročná túra na jeden z najkrajších tatranských štítov s nadmorskou výškou 2 452 m. n. m , ktorý je sprístupnený pre verejnosť od 16. júna do 31. októbra.

Podrobný popis

STARÝ SMOKOVEC – RÁZCESTIE POD SLAVKOVSKÝM ŠTÍTOM (1 hod) – SLAVKOVSKÁ VYHLIADKA (25 min) – SLAVKOVSKÝ ŠTÍT (3 hod) – STARÝ SMOKOVEC (4:25 hod)

 

Túra je určená pre turistov so strednou fyzickou kondíciou. Počas letných mesiacov ako je Jún-Júl-August sa odporúča začať výstup v skorých ranných hodinách aby sme minimalizovali riziko, že nás prípadná letná búrka zastihne priamo na vrchole.

 

Výstup začíname v Starom Smokovci, kde obídeme budovu pozemnej lanovky z ľavej strany. Držíme sa modrej turistickej značky (). Mierne stúpame lesnou cestou okolo Piatich prameňov približne hodinu. Dostaneme sa k smerovníku na Rázcestí pod Slavkovským štítom (1 357 m. n. m). Opäť sa držíme modrej turistickej značky () a miernym stúpaním pokračujeme približne 25 minút až sa dostaneme na Slavkovskú Vyhliadku (1 550 m. n. m ).

 

RÁZCESTIE POD SLAVKOVSKÝM ŠTÍTOM
(RÁZCESTIE POD SLAVKOVSKÝM ŠTÍTOM)
 

Zo Slavkovskej vyhliadky (Maximiliánky) sa nám naskytnú impozantné pohľady na okolité štíty ako napríklad na Lomnický štít, Prostredný Hrot, Veľký a Malý Kostol. Ak sa pozrieme smerom na dol môžeme vidieť turistický chodník z Hrebienka k Zamkovského chate. Opäť postupujeme po modrej značke () smerom nahor. Stúpame cez kosodrevinu približne 30 minút a  v diaľke môžeme vidieť predvrchol Slavkovského štítu, takzvaný Slavkovský nos (2 273 m. n. m. ) . Nenechajte sa však pomýliť, vrchol je ešte pár hodín vzdialený. Za pásmom kosodreviny sa stále držíme modrej turistickej značky () a stúpame skalným chodníkom stále rovno nahor. Neodporúča sa zísť z turistického chodníka napríklad smerom do Veľkej Studenej doliny. Takýto počin by mohol mať katastrofálne následky.

 
SLAVKOVSKÁ VÝHLIADKA
(SLAVKOVSKÁ VÝHLIADKA)
 

Počas krátkych oddychov sa prakticky na každom mieste môžeme tešiť z nádherných výhľadov na okolitý skalný svet. Najmä na stranu Popradskej kotliny.

 

Veľké prevýšenie zdoláme pomocou serpentín v južnom úbočí. V úseku nazývanom Štrbavý hrebeň sa chodník pridržiava terénnej hrany. Blízky vrchol vyvýšeniny Slavkovský Nos (2 273 m. n. m. ) nás na chvíľu môže zmiasť, že hlavný vrchol je blízko. Čoskoro sa však presvedčíme, že ide o pred-vrchol. Vrch Nos obídeme z pravej strany. A až po niekoľkých záverečných serpentínach sa ocitneme na skutočnom vrchole Slavkovského štítu (2 452 m).

 
Slavkovský štít - kríž
(Slavkovský štít)Naskytne sa nám majestátny pohľad na všetky svetové strany, ktorý je odmenou za mierne náročný niekoľko hodinový vstup. Môžeme sa pokochať napríklad výhľadom smerom do ústia Veľkej Studenej doliny kde sa nám ukáže veľmi zaujímavý úkaz. Ktorý vytvárajú štíty v pozadí v predĺžení Slavkovskej rázsochy smerom na západ s výhľadom až po Východnú Vysokú. Našu pozornosť upúta aj napríklad nezvyčajný štvorvchol Bradavice.

 

Zo Slavkovského štítu zostupujeme rovnakou trasou po modrej značke(), smerom akým sme prišli až do Starého Smokovca. Celkový čas tejto trasy je približne 9 hodín.

 

Variant:

Alternatíva výstupu na Slavkovský štít od Rázcestia pod Slavkovským štítom (1357 m. n. m) neexistuje. Avšak turistiku môžeme začať zo Starého Smokovca výstupom na Hrebienok (1285 m. n. m ) po zelenej turistickej značke () pričom obchádzame budovu pozemnej lanovky z pravej strany a pokračujeme smerom hore po zelenej značke () . Cesta trvá približne 45 minút. Alebo si cestu môžeme skrátiť využitím pozemnej lanovky zo Starého Smokovca na Hrebienok. Z Hrebienka sa ďalej držíme červenej značky () (Tatranská magistrála) až kým neprídeme k Rázcestiu pod Slavkovským štítom približne po ďalších 15 minútach. Odtiaľ už pokračujeme po modrej značke () smerom na Slavkovský štít ako pri prvej variante výstupu.

Poistenie

axa logo
AXA cestovné poistenie
zľava 50% na poistenie

Miesta na mapeDiskusia