Na Sliezsky dom

turistická trasa

2 / 3
náročnosť
2 / 3
kondícia
4:10
trvanie

Základný popis

Poldenná, stredne náročná turistika, vhodná pre ľudí s priemernou fyzickou kondíciou. Na túru môžete vyraziť z troch miest. Najobľúbenejším štartom je však Tatranská Polianka. Odtiaľto si môžete zvoliť trasu cez les alebo po asfaltovej ceste. Tá je však asi o 2 – 3 kilometre dlhšia. Jediné miesto na občerstvenie je samotný cieľ cesty, teda Sliezsky dom.

Podrobný popis

Tatranská Polianka  - Rázcestie na Velickom moste (1:00 hod.) – Velická Poľana (00:45 hod.) -  Sliezsky Dom (00:20 hod.) / Naspäť po rovnakej trase (02:05 hod.)

 

Do Tatranskej Polianky (1005 m.n.m.) môžete prísť autom alebo autobusom (SAD). Autobusová zastávka sa nachádza na Ceste slobody. Auto môžete nechať zaparkované pri Liečebnom ústave – Sanatórium Dr. Guhra - alebo vyjsť na vyššie položené parkovisko, ktoré sa nachádza rovno pri asfaltovej ceste vedúcej k Sliezskemu domu. Z tohto miesta po nej musíte prejsť asi kilometer, kde odbočíte smerom doľava a napojíte sa na lesný chodník označený zelenou značkou.

 

Tento úsek cesty je dlhý cca 2 kilometre. Rátajte s kľukatým a pomerne strmým terénom. Hlavne v zime býva turistická cestička celkom úzka, čo pridáva na pocite, že sa pohybujete v lesnom labyrinte. Približne za hodinu sa dostanete k Velickému mostu (1300 m.n.m.), kde sa lesná cesta križuje s asfaltovou. Na rozcestníku pri Veleckom moste sa nachádza prístrešok, kde si môžete odpočinúť alebo si dať niečo pod zub.

 

Po pár metroch, ktoré prejdete po asfaltovej ceste, sa opäť napojíte na zelenú značku vedúcu lesom. V tomto úseku na vás nečaká žiadny krásny výhľad, čo sa však zmení asi o 45 minút (cca 1,8 km), kedy sa dostanete k Velickej Poľane. Po ceste dvakrát narazíte na Velický potok. Pri zimnej turistike sa pripravte na jednu menšiu nepríjemnosť. Turistický chodník je v podstate iba vyšliapaný turistami. Preto sa vám môže ľahko stať, že sa znenazdajky prepadnete celou nohou, až po stehno. Opatrní buďte najmä v úsekoch, kde cestu pretína spomínaný Velický potok. Takéto „zapadnutie“ by nemuselo skončiť úplne šťastne.

 

Z tohto bodu, teda z rázcestia vo Velickej Poľane, už môžete vidieť cieľ svojej cesty, Sliezsky dom. Dostanete sa k nemu, podľa vášho tempa, za 15 – 20 minút. Tento úsek trasy vedie cez pásmo kosodreviny, takže okolo seba uvidíte krásne skalné útesy a klasickú tatranské scenérie. Stúpanie je už veľmi mierne.

 Sliezsky dom

 

Sliezsky dom je jediné miesto, na ktorom sa môžete počas celej túry občerstviť. Na prvý pohľad pripomína luxusné vysokohorské zariadenie, no nemajte obavy. Do reštauračnej časti môžete pokojne vstúpiť v turistickom oblečení. Ak sa vydáte na turistiku v zime, cestu späť si môžete uľahčiť jazdou na sánkach po asfaltovej ceste, ktoré si požičiate priamo v hoteli Sliezsky Dom. Zapožičanie stojí cca 5 eur. Samozrejme, môžete ísť aj po vlastných, a to opäť po lesnej ceste, alebo po asfaltke.

 

 

Variant 1: Celú trasu môžete ísť aj po asfaltovej ceste, ktorá je označená žltou značkou a vedie priamo ku Sliezskemu domu. Prednostne je však určená pre cykloturistov a v porovnaní s trasou vedúcou po zelenej značke – cez les, je dlhšia o necelé 3 kilometre (celková dĺžka 7 kilometrov).

 

Variant 2: Na turistku sa môžete vydať aj z Hrebienka. Na Sliezsky dom sa dostanete cez Tatranská magistrálu, po červenej značke. Celkový čas turistky sa pohybuje okolo 4 hodín.

 

Variant 3: Treťou možnosťou je začať v Starom Smokovci a po žltej značke dôjsť až k Sliezskemu domu – celkový čas 4:20 hod.

 

Variant 4: K Sliezskemu domu sa dostanete aj z osady Tatranské Zruby, a to po modrej a žltej značke. Táto túra trvá celkovo tiež asi 4 hodiny.

Poistenie

axa logo
AXA cestovné poistenie
zľava 50% na poistenie

Galéria

Miesta na mape

    Najvyššie položený horský hotel na Slovensku, nachádzajúci sa na úpätí Gerlachovského štítu.
    Liečebná osada, ležiaca v ústí Velickej doliny, priamo pod Gerlachovským štítom.


Diskusia