K Veľkému Hincovmu plesu

turistická trasa

1 / 3
náročnosť
2 / 3
kondícia
7:15
trvanie

Základný popis

Stredne náročná túra okolo najväčších tatranských plies.

Podrobný popis

Štrbské Pleso - Rázcestie pri Popradskom plese (1:25 hod) - Rázcestie pri Žabom potoku (30 min) - Veľké Hincovo pleso (1:45 hod) - Rázcestie pri Žabom potoku (1:20 hod) - Rázcestie pri Popradskom plese (20 min) - Popradské pleso (5 min) - Symbolický cintorín Popradské pleso (30 min) - TEŽ Popradské pleso (50 min) - Štrbské Pleso (30 min)

Od Štrbského Plesa nasledujeme červenú značku - Tatranskú magistrálu, ktorá začína pri plese. Od vlakovej stanice sa na ňu možno napojiť po modrej značke. Ideme po asfaltovej ceste. Prejdeme po moste ponad potok Mlynica až prídeme na Rázcestie pred Heliosom (1 350 m n. m.), kde odbočíme po značke doprava smerom do lesa. Nasleduje príjemná prechádzka cez les po náučnom chodníku až k rázcestiu nad Popradským plesom (1 499 m n. m.). Tu sa spája červená turistická značka s modrou, ktorá vedie od zastávky TEŽ Popradské pleso. Tiež tu možno odbočiť na zelenú značku, ktorá vedie po zimnej ceste, ktorá sa využíva v zime. Pred výstupom sa možno občerstviť v neďalekej Majláthovej chate pri Popradskom plese (1 500 m n. m.). Za pekného počasia možno posedieť na veľkej terase. Vedľa nej stojí Horský hotel Popradské pleso.

Od Rázcestia už pokračujú turisti zo všetkých smerov po spoločnej trase označenej modrou turistickou značkou. Trasa vedie chvíľu lesom, po čase les končí a začína pásmo kosodreviny. Pokračujeme Mengusovskou dolinou miernym stúpaním až k Rázcestiu pri Žabom potoku (1 620 m n. m.). Turisti idúci na Rysy bočia na rázcestí na červenú značku. K Hincovmu plesu však treba ďalej pokračovať po modrej značke.

Chodník sa uberá pásmom kosodreviny popri Hincovom potoku s miernym stúpaním. Ponad potok prejdeme po veľkých balvanoch pomocou lana, ktoré je upevnené nad potokom. Ďalej pokračujeme Hincovou dolinou až na čistinku, kde sa nám odkrývajú prvé malé plesá „Hincove oká“ a Malé Hincovo pleso (1 923 m n. m.). Ak nie je na chodníku veľa turistov, možno pri tichom kráčaní začuť svište či stretnúť kamzíky.

Po pár minútach chôdze prídeme k Veľkému Hincovmu plesu (1 946 m n. m.), ktoré je najväčším a najhlbším plesom na slovenskej strane Tatier. Od plesa je možné pokračovať až na Kôprovský štít. Prostredie okolo plesa je veľmi príjemné, za pekného počasia možno z jeho brehov obdivovať Mengusovské štíty.

Naspäť sa k Rázcestiu pri Popradskom plese vrátime tou istou trasou. Zídeme po kamenných schodoch k Popradskému plesu (1 500 m n. m.), prejdeme okolo plesa po žltej značke a po chvíli prídeme na Symbolický cintorín (1 523 m n. m.). Toto pietne miesto situované v limbovom háji pod Ostrvou určite odporúčame navštíviť.

Od cintorína sa možno dostať cez Rázcestie pri Symbolickom cintoríne (1 505 m n. m.) na modrú značku, ktorá vedie od zastávky TEŽ Popradské pleso. Po modrej sa dostaneme späť k rázcestiu nad Popradským plesom a ďalej k Štrbskému plesu po rovnakej trase (asi 1:20 hod) alebo môžeme pokračovať dolu po modrej značke smerom k zastávke TEŽ Popradské pleso. Pred zastávkou odbočíme na rázcestí na asfaltovú cestu, ktorá sa tiahne popri železnici. Po polhodine prejdeme okolo Nového Štrbského plesa (1 315 m n. m.) až do osady Štrbské Pleso. Na Štrbské Pleso sa môžeme tiež doviezť električkou.

VARIANT:

Na túru sa možno vydať aj zo zastávky TEŽ Popradské pleso, kde jazdí električka zo smeru Poprad a Starý Smokovec. Pri zastávke je tiež parkovisko, kde možno zaparkovať auto. Odtiaľ pokračujeme po modrej značke popri rieke Poprad po asfaltovej ceste k Rázcestiu pri Popradskom plese. Cesta trvá približne 1 hodinu. Následne pokračujeme po modrej značke k Veľkému Hincovmu plesu.

GalériaDiskusia