Jesenné zrátanie kamzíkov

18.11.2016 | správy

Jesenné zrátanie kamzíkov
Ilustračná fotografia

Tatranská Lomnica

Hoci tohtoročné jesenné sčítanie kamzíkov komplikovalo nevyspytateľné počasie, podarilo sa. Výsledky prekvapili aj potešili.

Predstavitelia kompetentných organizácií čakali na vhodné počasie nečakane dlho. Už od polovice októbra sa pokúšali vychytiť 2 dni, v ktoré by sa počasie ustálilo a mohlo sa v priebehu kamzíčej ruje zorganizovať sčítanie. Termín sa dokonca niekoľkokrát posúval, až nakoniec padol na 8. novembra, ktorý bol zrejme posledným možným počas tohtoročnej jesene. Napriek modrej a jasnej oblohe sčítanie komplikoval zľadovatený povrch, ktorý sťažoval pohyb v teréne.

Napriek neprajnému počasiu zamestnanci Štátnych lesov TANAPu, ŠOPSR - Správy TANAPu, Správy PIENAPu, Správy NP Slovenský raj, poľského TPN, zamestnanci Mestských lesov Spišská Belá, MPZ Poľana Spišská Belá a dobrovoľníci najmä z radov Slovenského zväzu ochrancov prírody a krajiny vyrazili do terénu. S rátaním boli hotoví v poobedňajších hodinách nasledujúceho dňa. Po dvoch dňoch práce začala sumarizácia sčítacích hárkov a porovnávanie údajov z máp.

Výsledok bol prekvapivý aj potešujúci. V porovnaní s obdobím z konca deväťdesiatych rokov, kedy tvorilo celú kamzíčiu populáciu ledva 200 jedincov, sa stavy navýšili a dosiahli číslo 1367 kamzíkov. Štatistika posledných rokov dokazuje, že početnosť kamzíčej populácie sa stabilizovala a výsledky sčítania sú za posledné 3 roky veľmi podobné. Čo sa týka porovnania konkrétnych lokalít, najviac kamzíkov bolo pozorovaných v Belianskych Tatrách. Sčítací komisári narátali 65 kusov. V Tichej doline v Tomanovskom sedle bol pozorovaný aj rys. Presnosť údajov však ovplyvnil práve zľadovatený terén, ktorý častokrát neumožnil prísť ku kamzíkom bližšie a lepšie tak určiť ich vek či pohlavie.

Najbližšie jarné sčítanie v budúcom roku, ktoré sa bude zameriavať predovšetkým na zistenie prírastkov kamzíka, hádam prinesie presnejšie výsledky.

Zdroj: Štátne lesy TANAPu

Mapa k článkuDiskusia