Posledné tohtoročné číslo TATIER je tu

18.11.2016 | správy

Posledné tohtoročné číslo TATIER je tu

Fotografia: Redakcia časopisu TATRY

Vysoké Tatry

Nové aktuality a poznatky o dianí v Tatrách či o ľuďoch, ktorí sa s nimi spájajú, prináša nové a tohtoročné už posledné číslo tatranského dvojmesačníka.

Koniec letnej turistickej sezóny v Tatrách sa niesol aj v znamení upratovania a čistoty. O to všetko sa postarali dobrovoľníci, ktorí v rámci projektu Čisté hory nezištne vyčistili kus Tatier. K nim sa v rámci akcie Čisté vody pripojili aj potápači, ktorí z vôd najväčších a najprístupnejších tatranských plies vylovili odpad po návštevníkoch. To najdôležitejšie o oboch akciách si prečítate v časopise TATRY.

Pomaly k nám prichádza zima a s ňou aj nebezpečenstvo lavín v horách. Okrem tých snehových si však v letnej sezóne musíme dávať pozor aj na tie kamenné, ktoré sú ešte nebezpečnejšie. Leto sa ani tento rok nezaobišlo bez zranení. Viac prezradia tlačové správy horskej záchrannej služby. Vraví sa, že nešťastie nechodí po horách ale po ľuďoch. Niekedy však aj aj. Začiatkom jesene nás ochromila nešťastná správa. Počas záchrannej akcie pri obci Strelníky zahynuli traja skvelí ľudia, ktorých hlavným poslaním bola pomoc a záchrana ľuďom v tiesni. V tomto čísle sa dočítate viac o jednom z nich, skvelom pilotovi Ing. Jánovi Rušinovi, ktorý svoj život zasvätil lietaniu.

Možno ste netušili, že Tatry navštívil psychoanalytik Sigmund Freud. Slovenský vedec a priekopník astrofotografie Jozef Maximilián Petzval zo Spišskej Belej bol zas nadšeným turistom a dozviete sa aj to, či do Tatier zavítal posledný rakúsko-uhorský cisár František Jozef.

Po desiatich rokoch sa opäť pracuje na novom Lesnom hospodárskom pláne. Ako a kto na ňom pracuje ozrejmia predstavitelia Štátnych lesov TANAPu. Objasní sa tiež dôvod jesenného zafarbenia listov a uvidíme, ako to vyzerá na niekdajšom spálenisku medzi Tatranskou Poliankou a Starým Smokovcom po 11 rokoch.

Milovníkov jaskýň poteší správa, že na Slovensku máme o jednu sprístupnenú jaskyňu viac. Vydáme sa po turistických chodníkoch v neďalekých Pieninách na Tri Koruny a tiež do Sedla pod Ostrvou.

Časopis TATRY vydávajú už od roku 1962 Štátne lesy TANAPu. Kúpiť si ho môžete raz za 2 mesiace v ktoromkoľvek novinovom stánku na celom Slovensku za 1,50 € alebo predplatiť na rok za špeciálnu cenu 1,10 € za výtlačok. Viac na lesytanap.sk.

Zdroj: Mgr. Lenka Burdová, vedúca redaktorka časopisu TATRY


Mapa k článkuDiskusia