Sezónna uzávera turistických chodníkov v Tatranskom národnom parku

28.10.2016 | správy

Sezónna uzávera turistických chodníkov v Tatranskom národnom parku
Ilustračná fotografia

Vysoké Tatry

Návštevný poriadok Tatranského národného parku ochudobní od budúceho utorka v Tatrách možnosti na turistiku. Priestor na oddych tak dostane tatranská príroda. Od 1. novembra totiž po roku opäť začína sezónna uzávera niektorých turistických chodníkov.

Časť chodníkov ostane uzavretá až do 15. júna budúceho roku. Dôvodom uzávery je v zmysle zákona ochrana tatranskej prírody, a to najmä kamzíka a svišťa. Uzávera sa týka najmä tatranských vrcholov s výnimkou Slavkovského štítu, na ktorý je možné vystúpiť aj v čase uzávery, pokiaľ nie je jeho vrchol pod snehovou prikrýkou. Okrem toho sa vzťahuje na turistické chodníky prechádzajúce tatranskými dolinami s výnimkou dolín, v ktorých sa nachádzajú vysokohorské chaty s celoročnou prevádzkou. Jedinou chatou, ktorú nebude možné navštíviť, je Chata pod Rysmi, ktorá nie je otvorená celoročne. V čase snehovej pokrývky je uzavretá aj časť tatranskej magistrály medzi Popradským plesom a Sliezskym domom.

Štátne lesy TANAPu odporúčajú návštevníkom oboznámiť sa s Návštevným poriadkom detailnejšie, nakoľko vyššie uvedené je len všeobecným zhrnutím. Na turistických chodníkoch, ktoré možno využívať aj v čase uzávery umiestnia Štátne lesy TANAPu v čase snehovej prikrývky zimné tyčové značenie.

Hoci možnosti na turistiku budú limitované, tešiť sa už možno na zimnú sezónu, lyžovačku či skialpinizmus. Netreba zabúdať ani na to, že stále je k dispozícii posledný víkend, ktorý je ešte možné využiť na nejaký ten výstup. Vzhľadom na jesenné prázdniny školákov sa však treba pripraviť na plné chodníky. Veľa určite ovplyvní aj počasie. Do úvahy treba brať aj obmedzenia na lanových dráhach z dôvodu pravidelnej jesennej technickej údržby. Zaujímavý však bude program aj v interiéri, nakoľko množstvo tatranských hotelov pripravilo zaujímavý program s halloweenskou tematikou. Rozlúčiť sa s tohtoročnou turistickou sezónou môžete aj na Popradskom plese, kde bude v sobotu prebiehať akcia Horského Hotela Popradské Pleso. Všetky zaujímavé akcie nájdete v kalendári podujatí.

Kto nestihne využiť posledné dni jesene, môže sa tešiť na zimnú sezónu, ktorá je už v príprave. „Termín okolo začiatku zimnej sezónnej uzávery turistických chodníkov už tradične považujeme vo Vysokých Tatrách zároveň za čas, kedy vrcholia prípravy na nadchádzajúcu zimnú sezónu. Pre tento rok sme oficiálne otvorenie zimnej sezóny vo Vysokých Tatrách naplánovali na 25. novembra 2016, kedy už po štvrtý krát otvoríme pre verejnosť výnimočný Tatranský ľadový dóm na Hrebienku. Ľadová bazilika bude aj tento rok nevšedne krásnou atraktivitou Vysokých Tatier, pričom už teraz môžeme prezradiť, že nosnou témou majestátneho diela, ktorého výstavba začne 2.11. a bude na nej robiť až 15 sochárov a ich pomocníkov, bude spišská gotika“, približuje Andrea Žigová, riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu Región Vysoké Tatry.

Zdroj: Mgr. Lenka Burdová, koordinátor vonkajšej komunikácie ŠL TANAPu, Región Vysoké Tatry

Mapa k článkuDiskusia