Ilustračná fotografia
Vysoké Tatry
Uplynulý piatok sa na brehu najväčších tatranských plies zišli potápači, ktorí v rámci akcie Čisté vody 2016 vyčistili neporiadok na ich dne. Okrem toho sa v rámci akcie odbremenilo od odpadu za pomoci dobrovoľníkov viacero lokalít v Tatrách od Oravíc až po Červený Kláštor.
Tento rok sa uskutočnil už 23. ročník tejto akcie, ktorá je organizovaná Štátnymi lesmi TANAPu v spolupráci s potápačmi a koná sa v rámci Medzinárodného festivalu potápačských filmov. Jej hlavným cieľom je zlepšiť kvalitu tatranských plies.
Českí a slovenskí potápači, muži aj ženy, sa ponorili na dno Štrbského, Popradského a Velického plesa. Na dno Štrbského plesa sa za posledné tri roky nebolo možné kvôli nedostatočnej viditeľnosti v dôsledku zeleného zafarbenia vody zanoriť. Tentokrát boli podmienky priaznivé a 28 potápačom sa podarilo z 8-stupňovej vody vyloviť 191 kg odpadu. Z dna Popradského plesa vyzbieralo 5 potápačov dve kilá odpadu a vo Velickom plese zase 6 potápači "ulovili" 1,5 kg odpadu. Jednalo sa prevažne o odpad po stavebnom a turistickom ruchu, ako napr. dosky, fľaše, plechovky, rôzne obaly, plastové poháriky a pod.
Celá akcia bola zorganizovaná s veľkým dôrazom na bezpečnosť. Všetci potápači sa museli pred ponorom ako aj po ňom zapísať. Ponárať sa mohlo iba vo dvojiciach a s kompasmi. Vzhľadom na veľkosť Štrbského plesa až 20 ha a šírku 500 m bola bezpečnosť a opatrnosť na mieste. Teplota na jeho brehu sa pohybovala od -5 do -2 stupňov Celzia. Vďaka hmle sa potápači stratili na dne jazera veľmi rýchlo a nebolo vidieť ani na druhý breh. Po 40 minútach sa potápači pomaly začali vynárať.
Podujatie sa konalo za pomoci Poseidona* (Miroslava Kasprzyka - míma z Liptovského Mikuláša), Barokokomory Nemocnice Košice - Šaca, a.s. a Potápačskej školy Technical diving zo Spišskej Novej Vsi.
Počas poslednej septembrovej soboty sa v rámci toho istého podujatia zišlo 930 dobrovoľníkov, ktorí čistili turistické chodníky od odpadkov. Výsledkom bolo 850 kíl vyzbieraného odpadu. Najčastejšími predmetmi boli pneumatiky, či rôzne obaly od potravín a nápojov. Najviac odpadu, až takmer 400 kg bolo nájdených v Pieninách, o niečo menej, asi 250 kg v Žiarskej doline. Najviac dobrovoľníkov, 249 ľudí čistilo okolie Štrbského plesa. Najpočetnejšiu skupinu tvorili už tradične žiaci miestnych základných škôl. Pracovníci Štátnych lesov TANAPu v Tatranskej Lomnici a strážcovia Správy TANAPu a Správy PIENAPu poskytli účastníkom vrecia na odpadky a rukavice. Okrem toho dostali aj pamätnú samolepku a poniektorí aj ďakovný list.
Organizátori vyslovujú všetkým účastníkom veľkú vďaku za pomoc a účasť na akcii.
Organizátori vyslovujú všetkým účastníkom veľkú vďaku za pomoc a účasť na akcii.
*boh mora a vodných živlov podľa gréckej mytológie.
Zdroj: Mgr. Lenka Burdová, koordinátor vonkajšej komunikácie ŠL TANAPu