Úspešná letná sezóna v Tatrách

19.09.2016 | správy

Úspešná letná sezóna v Tatrách
Ilustračná fotografia

Starý Smokovec

Mali ste toto leto šťastie zavítať do našich veľhôr? Nuž, kto zavítal, zistil, že sa túto letnú sezónu tešili neskutočnej obľube turistov. Môže za to viacero dôvodov.

Množstvo ľudí si za cieľ tohtoročnej letnej dovolenky vybralo Vysoké Tatry, a tým prispeli k výnimočne úspešnej sezóne, ktorá prekonala očakávania, ako aj návštevnosť minulého roka. Hoci je leto za nami a deti už zarezávajú v školských laviciach, všetci zainteresovaní veria, že úspešne naštartovaný trend bude pokračovať aj počas babieho leta.

Tatranci tak majú za sebou nenormálne úspešnú sezónu. Pochvaľujú si tak ubytovatelia, ako aj popradský aquapark, prevádzkovatelia lanoviek, vysokohorských chát, reštaurácií či poskytovatelia ďalších služieb. Napr. informačné kancelárie obslúžili počas mesiacov jún – august celkovo viac ako 36 tis. ľudí, čo je o 14,8 % viac ako v rovnakom období minulého roka. Najsilnejším mesiacom bol jún, kedy nárast predstavoval až 40 % a celkovo sa vyšplhal na počet 5,5 tisíc návštevníkov oproti 3,9 tisíc zaznamenaných v júni 2015. V júli narástol počet návštevníkov TIKov o cca 25% a za mesiac august sa dosiahla porovnateľná úroveň návštevnosti spred roka.

„Hoci oficiálne štatistiky za prázdninové mesiace zatiaľ k dispozícii nemáme, indície jasne hovoria, že sa bude jednať o jednu z najlepších sezón Vysokých Tatier v ére samostatnosti Slovenskej republiky, čo naznačil už aj prvý letný mesiac - jún, kedy výber miestnej dane v samosprávach združených v Regióne Vysoké Tatry predstavoval v porovnaní s minulým rokom rovnakého obdobia nárast až o 20,14%“, hovorí Ján Mokoš, predseda predstavenstva Oblastnej organizácie cestovného ruchu Región Vysoké Tatry a primátor mesta Vysoké Tatry. Predbežné čísla za prázdninové mesiace potvrdzujú, že vzrástol počet návštevnosti, ubytovaných hostí a aj jednodňových návštevníkov v regióne Vysokých Tatier. Niektoré letné termíny boli z hľadiska obsadenosti dokonca lepšie ako počas Vianoc a Silvestra. Mnoho turistov malo problém zohnať voľné ubytovanie.

Najviac návštevníkov - okolo 60% bolo domácich. Zo zahraničia k nám najviac zavítalo Čechov, Poliakov, Nemcov, Maďarov, Izraelčanov a Britov. V menšom množstve prišli aj Japonci, Austrálčania, Kórejci či Kanaďania.

Hlavným dôvodom zvýšenia návštevnosti Tatier bola zrejme bezpečnostná situácia vo svete, ktorá podnietila rozhodnutie mnohých Slovákov a Čechov dovolenkovať na Slovensku. Netreba však zabúdať, že najväčším lákadlom je ich krása, ako aj príjemné letné počasie (hlavne v mesiaci august) a široká ponuka komplexných a kvalitných služieb či rôznych podujatí. Medzi najúspešnejšie podujatia určite patrili Medvedie dni či Svište na Plese, o čom svedčia aj štatistiky návštevnosti týchto podujatí. Najväčšie letné podujatie v Tatrách, Medvedie dni, prilákalo za 4 dni o 12% návštevníkov viac ako minulý rok a na Hrebienok tak prišlo celkovo okolo 37 tis. návštevníkov. Medzi ďalšie úspešné podujatia určite patrili Tatranské či Popradské kultúrne leto, Benátska noc či animácie Šmolkocity v Aquacity. Úspešným projektom je tiež Tatranská karta zážitkov – TATRY CARD, vďaka ktorej si mohli návštevníci dopriať bezplatné cestovanie ekologickou dopravou v rámci Tatier, bezplatné horské poistenie, či množstvo ďalších benefitov a zliav. Počas letných mesiacov jún – august sa vydalo až 15 701 kusov TATRY CARD.

Mapa k článkuDiskusia