Čo prinášajú nové TATRY?

16.09.2016 | správy

Čo prinášajú nové TATRY?
Fotografia: redakcia časopisu TATRY

Tatranská Lomnica

Ďalšie zaujímavé príbehy, osobnosti či miesta, a to nielen v Tatrách, môžete objaviť v novom čísle dvojmesačníka TATRY.

Leto pomaly vystriedalo babie leto - obdobie ideálne na návštevu našich hôr. V časopise TATRY nájdete pár zaujímavých tipov, kam sa ešte tento rok vybrať. Ak budete mať veľké šťastie, možno po ceste natrafíte na pomaly vymierajúceho hlucháňa. Odpoveď na otázku prečo vymiera, nájdete na strane 17. Vzácnym obyvateľom Tatier však nie je Vres obyčajný, ktorý skrýva plno zaujímavostí. Viac si o nich môžete prečítať v novom čísle TATIER.

Okem Tatier nahliadneme tiež do neďalekého Slovenského raja, kde bola túto sezónu opätovne sprístupnená roklina Kyseľ.

Dočítate sa o nevšedných tatranských dobrovoľníkoch, objavíte ďalšie historické tatranské pohľadnice a dozviete sa, ako prispeli k prebádaniu Tatier Augustiniovci. Priaznivcov horolezectva poteší rozhovor s Petrom Hámorom - úspešným slovenským horolezcom, ktorému sa podaril ďalší náročný výstup. Pútavé budú určite aj zápisky z denníkov horských záchranárov. Hoci sa najzaujímavejšie tatranské príbehy zrejme spájajú s nosičmi, záchranármi, ochranármi, či vysokohorskými chatármi, zaujímavé osudy a príbehy zažívajú v Tatrách aj ľudia iných povolaní. Napríklad aj zdravotné sestry z tatranských liečebných ústavov, ktoré poskytli časopisu svoje spomienky.

Pamätníci si môžu prečítať o krvavom incidente v Zadných Meďodoloch, od ktorého tento rok uplynie už 420 rokov. Smutný je tiež súčasný stav v Javorovej a Bielovodskej doline, kde prírodné prostredie trpí v dôsledku lykožrútovej kalamity. Detaily objasní Ing. Egon Fussgänger. A predstaví sa aj jedna z najnovších publikácii o Tatrách - Symbolický citorín.
 
Časopis TATRY vydávajú už od roku 1962 Štátne lesy TANAPu. Kúpiť si ho môžete raz za 2 mesiace v ktoromkoľvek novinovom stánku na celom Slovensku za 1,50 € alebo predplatiť na rok za špeciálnu cenu 1,10 € za výtlačok. Viac na lesytanap.sk.

Zdroj: Mgr. Lenka Burdová, vedúca redaktorka časopisu TATRY

Mapa k článkuDiskusia