Výzva pre pamätníkov Hotela Lomnica

26.08.2016 | správy

Výzva pre pamätníkov Hotela Lomnica
Fotografia: Región Vysoké Tatry

Tatranská Lomnica 

Pri návšteve Tatranskej Lomnice Vám určite neuniklo, že jej niekdajšiu dominantu, slávny Hotel Lomnica, rekonštruujú. Vďaka rekonštrukcii dostane hotel späť nielen svoju podobu ale hádam aj atmosféru, ktorá v ňom kedysi panovala. Tomu by mohli dopomôcť jeho pamätníci.

Hotel Lomnica je v pravom slova zmysle Prvá dáma Tatier. S jeho rekonštrukciou sa začalo už v máji 2015, pričom plánom je hotel otvoriť už túto zimnú sezónu. Snahou je nielen obnoviť vonkajší vzhľad ale aj navrátiť atmosféru, ktorá patrí k tomuto miestu. Odhalenie minulosti hotela je však o to ťažšie, že sa v ňom nezachovali žiadne kroniky, listiny ani inventár.

Nové vedenie hotela vyzýva všetkých pamätníkov, ktorí si pamätajú časy jeho slávy, aby oprášili staré fotografie a spomienky, ktoré majú spojené s hotelom a prispeli tak k dotvoreniu mozaiky jeho histórie. Spomienky môžu pamätníci zasielať na pamatnici@hotellomnica.sk, poslať poštou na adresu Hotel Lomnica, Tatranská Lomnica alebo priniesť osobne do hotela.

„Sme presvedčení, že hotel bol dôležitou súčasťou života mnohých ľudí. Veľmi nám záleží na spoznaní celej histórie hotela aj s príbehmi jej návštevníkov či zamestnancov. Chceli by sme vyzvať všetkých, ktorí hotel navštívili alebo v ňom pracovali a majú príbeh, ktorý sa v ňom odohral, aby si zaspomínali,“ hovorí Zuzana Kovaľová, riaditeľka Hotela Lomnica. „Veríme, že staré fotografie, obrázky a spísané spomienky dopomôžu vytvoriť výnimočný zážitok aj pre budúcich návštevníkov. Ak sa nám podarí nájsť jeho pamätníkov, radi by sme pripravili krátky film, ktorý by mapoval časy jeho slávy,“ dodáva Lenka Maťašovská, Marketing a PR manažérka Hotela Lomnica.

Hotel Lomnica bol kedysi akýmsi spoločenským centrom Tatier a fungoval ako korzo. Chodili sem nielen obyvatelia Tatranskej Lomnice, ale aj okolitých osád a miest. Sedeli na hotelovej terase, kde oddychovali, zabávali sa či klebetili. Píjavali tu Čaj o piatej a nechýbala ani hudba či tanec.

Hotel Lomnica tvoril históriu aj samotnej osady Tatranská Lomnica už od roku 1893. Práve podľa hotela dostala osada svoj názov a stala sa prvou tatranskou osadou. Hotel Lomnica je národnou kultúrnou pamiatkou, čomu sa prispôsobuje aj jeho rekonštrukcia. Historická časť hotela si zachová svoju pôvodnú podobu hrazdenej stavby v štýle neoklasicizmu kombinovaného s neorenesanciou a secesiou. Modernou dostavbou sa zvýšia priestorové kapacity pre spoločenské, kultúrne či kongresové udalosti. 

Mapa k článkuDiskusia