Ako dopadlo spočítavanie turistov?

18.08.2016 | správy

Ako dopadlo spočítavanie turistov?
Ilustračná fotografia
 
Dňa 9. augusta sa uskutočnilo spočítavanie turistov na značkovaných turistických chodníkoch. Zistilo sa, ktoré turistické chodníky sú najobľúbenejšie. 
 
Výsledkom spočítania turistov na značkovaných chodníkoch je číslo 22 839. Presne toľko turistov sa dňa 9. augusta pohybovalo v prostredí Tatranského národného parku. Pracovníci Štátnych lesov TANAPu a dobrovoľníci zaznamenávali počet a národnosť turistov do predtlačených hárkov. Najviac turistov bolo slovenskej, českej a poľskej národnosti. Nechýbali ale ani Nemci, Angličania, Španieli, Taliani, Rusi a Maďari.
 
Viacero túr je sprístupnených na pešo ale aj lanovkou. Približne tretina turistov si túry uľahčila a využila lanovku. Príjemnú prechádzku na Hrebienok si pešo užilo 946 turistov, zatiaľ čo pozemnou lanovkou išlo až 3 040 turistov. Skalnaté pleso, ktoré predstavuje o niečo náročnejší výstup, vyšlo pešo 294 turistov. Lanovkou sa vyviezlo v tento deň až 3 140 turistov. Z celkového počtu 1 524 turistov, ktorí sa rozhodli navštíviť Solisko, sa však pešo odhodlalo na tento vrch výjsť len 179. V počte návštevníkov tento deň nezaostávali ani Rysy, ktoré navštívilo 815 turistov. Z poľskej strany, teda od Morského oka prišlo 378 turistov a zo Slovenska - Popradského plesa prišlo 437 turistov. Vrchol Kriváň privítal celkovo 402 turistov, Popradské pleso 3 676 turistov, Sliezsky dom 811 turistov, Chata pri Zelenom plese 688 turistov a Chata Plesnivec 205 turistov. 
 
Zahanbiť sa nedala ani Roháčska dolina na Zverovke a v tento deň ju navštívilo presne 2 016 turistov. Tichá dolina na Podbanskom zaznamenala najmenší počet turistov a to len 66, zatiaľ čo Tichá dolina na Orave mala 759 turistov. V liptovských dolinách bolo napočítaných približne 600 turistov, no najviac z nich prešlo Žiarskou dolinou. V Pieninskom národnom parku v Prielome Dunajca sa objavili aj cyklisti, ktorých bolo presne 3 328. Na pešo si pieninskú prírodu prišlo pozrieť 833 turistov, pričom väčšina z nich boli poľskí turisti.
 
V záujme zlepšovania služieb a plánovania údržby turistickej či informačnej siete sa už od roku 1972 eviduje návštevnosť turistov v TANAPe. Štátne lesy TANAPu spočítavajú každoročne turistov, aby zistili zaťaženie v jednotlivých lokalitách. Údaje poskytujú následne správcom územia. 
 
Minulý rok bolo v Tatranskom národnom parku napočítaných približne 18 572 turistov. Tento rok sa návštevnosť zlepšila, avšak stále neprekonala najvyššiu návštevnosť za posledných 10 rokov, ktorá bola v roku 2014 - a to presne 24 120 turistov. 
 
Zdroj: Mgr. Lenka Burdová, koordinátor vonkajšej komunikácie ŠL TANAPu

Mapa k článkuDiskusia