V Tatrách budú rátať turistov

05.08.2016 | správy

V Tatrách budú rátať turistov
Ilustračná fotografia

Tatranská Lomnica

Pracovníci Štátnych lesov TANAPu budú v priebehu budúceho týždňa rátať počet turistov pohybujúcich sa vo vysokohorskom prostredí. Po kamzíkoch sme tak prišli narad aj my, turisti.

Spočítavanie bude prebiehať v dňoch 9. až 11. augusta 2016. Zisťovať sa bude počet turistov, ktorí Tatry navštívili počas jedného dňa. Rátať sa bude na tridsiatich šiestich lokalitách z južnej strany Tatier. Okrem počtu jednotlivcov budú sledovať aj ich národnostné zloženie.

Za posledné desaťročie bolo najviac turistov v Tatranskom národnom parku zistených v roku 2014, kedy do Tatier v jeden deň zavítalo až 24 120 návštevníkov. Zo sledovaných lokalít sa ich najviac zastavilo na Hrebienku. Bolo to približne šesť tisíc ľudí. Nezaostali ani ďalšie tradične obľúbené tatranské lokality ako Kriváň, Solisko, Popradské pleso, Skalnaté pleso či Chata pri Zelenom plese. Veľa turistov prechádzalo tiež Západnými Tatrami, a to najmä Tichou dolinou na Oraviciach, Roháčskou či Žiarskou dolinou. Najviac prekvapila Roháčska dolina, kde bolo narátaných takmer 1 180 turistov. Minulý rok narátali vo vysokohorskom prostredí Tatranského národného parku približne 18 572 turistov. Zatiaľ najviac turistov bolo v Tatrách počas jedného dňa v roku 1980, celkovo 26 520. Počet turistov podmieňuje veľkou mierou počasie. 

O evidenciu návštevnosti Tatranského národného parku sa starajú Štátne lesy TANAPu už od roku 1972. Dôvodom spočítavania je nielen zisťovanie počtu či národnosti osôb pohybujúcich sa po národnom parku, ale aj záťaže na jednotlivé lokality v parku. Zistené údaje využíva správca územia pri plánovaní údržby turistickej a informačnej siete ako aj na zlepšenie služieb poskytovaných turistom Štátnymi lesmi TANAPu v chránenom území.

Zdroj: Mgr. Lenka Burdová, koordinátor vonkajšej komunikácie ŠL TANAPu

Mapa k článkuDiskusia