Ako dopadlo jarné zrátanie kamzíkov?

07.07.2016 | správy

Ako dopadlo jarné zrátanie kamzíkov?

Ilustračná fotografia

Tatranská Lomnica

Po minulotýždňovom zrátaní kamzíkov sú na svete výsledky. Čísla su potešujúce a svedčia o tom, že kamzíkom sa v Tatrách darí.

"Na celom území Tatier bolo zistených 1 232 kamzíkov, z toho 165 tohtoročných mláďat, ktoré tvoria viac ako trinásť percent z celkovej populácie,“ približuje výsledky jarného spočítavania kamzíkov Jozef Hybler, zoológ Štátnych lesov TANAPu. „Aj napriek pomerne teplému dňu počas spočítania sú zistené údaje veľmi potešujúce. Potvrdzujú tendenciu posledných rokov nárastu populácie tohto endemického živočícha Tatier,“ povedal Jozef Hybler.

V liptovskej časti Tatier bolo zrátaných 184 kamzíkov, z toho 30 mláďat a na poľskej strane 385 kamzíkov, z toho 78 mláďat. Dôkazom toho, že kamzík vrchovský tatranský (Rupicapra rupicapra ssp.tatrica) má u nás veľmi dobré podmienky na život je najmä vyšší počet novonarodených kamzíčat. Dopomohla k tomu tiež tohtoročná mierna zima, ako aj starostlivosť lesníkov zo štátnych lesov TANAPu a Tatranského národného parku v Poľsku (TPN), ktorí venujú ochrane vzácneho živočíšneho druhu mimoriadnu pozornosť a úsilie.

Tohtoročný počet novonarodených mláďať prevyšuje počet kamzíkov, ktoré tu žili rok po založení TANAPu. V ďalších rokoch fungovania národného parku sa počty zvýšili zo 160 kamzíkov na 600, až ich v roku 1960 bolo takmer 950 kusov. Kvôli rozširovaniu pytliactva a zvyšovaniu ruchu v prostredí parku ich počty neskôr značne kolísali. Príčinami boli tiež klimatické zmeny, vplyv ťažkých kovov a pod. Opätovný nárast badať najmä v posledných piatich rokoch aj vďaka starostlivosti lesníkov, ktorí vynášajú do vyšších polôh soľ, prikrmujú kamzíky jarabinou v čase nedostatku potravy a tiež prísnejšie kontrolujú dodržiavanie Návštevného poriadku v národnom parku.

Spočítavanie kamzíkov má už takmer 60-ročnú tradíciu a poskytuje lesníkom prehľad o stave a vývoji kamzíčej populácie. Kamzíky sa rátajú na jeseň kvôli zisteniu kmeňových stavov pred zimou a tiež na jar, kedy sa zisťuje predovšetkým počet novonarodených mláďat.

Minulú jar narátali sčítací komisári dokopy 1107 kamzíkov, z toho 140 mláďat. Na slovenskej strane Tatier sa z tohto počtu páslo 823 kamzíkov, z čoho bolo 95 mláďat. V Poľsku narátali 45 mláďat. Zatiaľ najmenej kamzíkov bolo u nás koncom deväťdesiatych rokov minulého storočia. Na Slovensku bolo vtedy menej ako 200 jedincov. Naopak najviac kamzíkov sme v Tatrách napočítali v rokoch 1964 až 1965, kedy ich tu bolo takmer tisíc a po roku 2013, kedy sme ich mali viac ako 1200 kusov.

Zdroj: Mgr. Lenka Burdová, koordinátor vonkajšej komunikácie ŠL TANAPu

Mapa k článkuDiskusia