Časopis TATRY - skvelé čítanie na leto

30.06.2016 | správy

Časopis TATRY - skvelé čítanie na leto
Fotografia: redakcia časopisu TATRY

Tatranská Lomnica

Čítať treba aj v horúcom lete. Trebárs aj na dovolenku si môžete pribaliť nové číslo dvojmesačníka TATRY, ktoré už vyšlo.

S príchodom jari začali v Tatrách sezónne práce. Zalesňovať pomáhali stovky dobrovoľníkov, opravilo sa viacero turistických chodníkov, či mostov. Horári a lesníci sú v Tatrách jednoducho nepostrádateľní a ako sa dozviete, aj veľmi súťaživí.

Letná turistická sezóna sa nám už začala a my máme znova príležitosť vydať sa do tatranských výšin. Netreba však pritom podceňovať bezpečnosť. Už začiatkom tohto roka zaznamenali horskí záchranári viacero tragických zranení, a žiaľ, táto tendencia stále pokračuje. Viac sa dočítate na stranách 12 - 13. Kolektív Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby zreferuje, aká bola uplynulá zima.

Z tatranskej flóry si predstavíme otužilú Linnéovku severnú, z fauny červenookého krásavca - motýľa Jasoňa červenookého. Dozviete sa viac o novinkách v Tatranskej botanickej záhrade a prečítate si aj o drevinových kuriozitách Štrbského Plesa. Dočítate sa aj o tom, že na Liptove sa v dávnych dobách ťažilo železo.

Prečítate si o zaujímavých osobnostiach, ako o Jánovi Olejníkovi - tatranskom etnografovi, o slovenskej horolezeckej elite a ich výkone, o Hane Ponickej - spisovateľke, prekladateľke a publicistke, ktorá milovala Tatry, či o Karelovi Kořistkovi - prvom českom vedcovi v Tatrách. Predstavia sa tiež školáci z Vyšných Hágov, ktorí spievajú o svojich zážitkoch z výletov po Slovensku.

Počas čítania budete hľadať najstaršiu tatranskú pohľadnicu a putovať k Rakytovským plieskam so šéfredaktorkou TATIER. Odporučíme Vám zaujímavé publikácie o Tatrách a prejdeme sa spolu dolinou Zadné Meďodoly.
 
Časopis TATRY vydávajú už od roku 1962 Štátne lesy TANAPu. Kúpiť si ho môžete raz za 2 mesiace v ktoromkoľvek novinovom stánku na celom Slovensku za 1,50 € alebo predplatiť na rok za špeciálnu cenu 1,10 € za výtlačok. Viac na lesytanap.sk.

Zdroj: Mgr. Lenka Burdová, vedúca redaktorka časopisu TATRY

Mapa k článkuDiskusia