V Tatrách zrátajú kamzíky

24.06.2016 | správy

V Tatrách zrátajú kamzíky
Fotografia: Peter Šaling
 
Tatranská Lomnica

Nielen v jeseni, ale aj pred letom je treba zrátať kamzíky. Ochrancovia prírody tak zistia, koľko ich prežilo zimu a koľko ich prišlo počas tohtoročnej jari na svet.

Zrátanie kamzíkov v jari je organizované v rámci programu starostlivosti o zver v Tatranskom národnom parku. Jeho hlavným cieľom je sledovať stavy vzácneho živočíšneho druhu so zameraním na počty narodených mláďat, kým v jeseni sa kamzíky rátajú najmä kvôli poznaniu ich kmeňových stavov pred zimou. Obe spočítavania pritom poskytujú dobrý prehľad o stave a vývoji kamzíčej populácie.

O zrátanie sa počas štvrtka, 30. júna postará vyše osemdesiat dobrovoľníkov v takmer šesťdesiatich lokalitách TANAPu. Zapoja sa pracovníci Štátnych lesov TANAPu, členovia Slovenského zväzu ochrancov prírody a krajiny, pracovníci Národného parku Slovenský raj, Správy PIENAPu, zamestnanci Mestských lesov Kežmarok a Spišská Belá. V liptovskej časti Tatier budú kamzíky rátať pracovníci Správy TANAPu, v poľských Tatrách sa zídu pracovníci poľského Tatranského národného parku.

Ochranári venujú záchrane nášhho vzácneho endemitu - kamzíka vrchovského tatranského veľkú pozornosť. „Na základe skúseností z minulých rokov v niektorých častiach Tatranského národného parku vynášame počas zimných mesiacov sušenú jarabinu a kamennú soľ do vysokohorských polôh na ochranných obvodoch Podbanské, Štrbské Pleso, Vyšné Hágy, Tatranská Lomnica, Podspády a Tatranská Javorina. Ročne sa na tento účel nazbiera, vysuší a na prikrmovanie kamzíka spotrebuje okolo 20 q jarabiny vtáčej,“ poznamenáva Jozef Hybler, zoológ Štátnych lesov TANAPu.

Minulú jar narátali sčítací komisári dokopy 1107 kamzíkov, z toho 140 mláďat. Na slovenskej strane Tatier sa z tohto počtu páslo 823 kamzíkov, z čoho bolo 95 mláďat. V Poľsku narátali 45 mláďat. Zatiaľ najmenej kamzíkov bolo u nás koncom deväťdesiatych rokov minulého storočia. Na Slovensku bolo vtedy menej ako 200 jedincov. Naopak najviac kamzíkov sme v Tatrách napočítali v rokoch 1964 až 1965, kedy ich tu bolo takmer tisíc a po roku 2013, kedy sme ich mali viac ako 1200 kusov.

Zdroj: Mgr. Lenka Burdová, koordinátor vonkajšej komunikácie ŠL TANAPu

Mapa k článku



Diskusia