Turistické chodníky v Tatrách sú opäť priechodné

14.06.2016 | správy

Turistické chodníky v Tatrách sú opäť priechodné
Ilustračná fotografia
 
Tatranská Lomnica
 
Sezónna uzávera chodníkov sa blíži ku koncu. O chvíľu bude opäť možné využívať asi dvesto kilometrov turistických chodníkov, ktoré boli počas zimnej sezóny neprístupné.
 
O ich priechodnosť sa postarali lesníci Štátnych lesov TANAPu, ktoré majú pod svojou správou všetky turistické chodníky v Tatranskom a Pieninskom národnom parku. Sezónna uzávera chodníkov končí zajtra, 15. júna 2016 a turistické chodníky budú pre turistov opäť k dispozícii od štvrtka, 16. júna 2016.

Kontrolu turistických chodníkov pred otvorením sezóny zabezpečil správca turistických značkovaných chodníkov a turistickej informačnej siete prostredníctvom pracovníkov jednotlivých ochranných obvodov a Strediska terénnych služieb. Na všetkých chodníkoch v TANAPe a PIENAPe bola vykonaná bežná údržba v podobe vyčistenia odrážok na odtok zrážkovej vody, prerezania chodníkov v kosodrevine, vykosenia okrajov chodníkov, prerezania padnutých kmeňov stromov po nápore vetra, vyzbierania odpadkov, úpravy a vyčistenia okolia lavičiek a krytých prístreškov či doplnenia turistického značenia a informačných tabuliek. Taktiež bolo vymenených či rekonštruovaných viacero vodných premostení. 

Práce na chodníkoch však nekončia. Lesníci budú aj počas letnej turistickej sezóny vykonávať úpravy nielen na samotných chodníkoch, ale zabezpečia tiež údržbu informačnej siete a turistických zariadení nachádzajúcich sa na chodníkoch. Pôjde napríklad o dláždenie a opravy povrchov chodníkov, kosenie trávy na ich okrajoch, čistenie chodníkov a odrážok, prepílenie padnutých kmeňov, odstraňovanie vyvrátených stromov a skál, obnova náterov na informačných tabuliach, údržba odpočívadiel a oddychových lavíc na ceste a pod. Tieto práce by však turistov nemali vôbec obmedzovať.

Aktuálne nie je na žiadnom z chodníkov obmedzenie, treba však dávať pozor na chodníkoch, kde je ešte stále snehová pokrývka. Lesníci ich budú monitorovať a upravovať podľa stavu snehu na nich.

Viac informácií k aktuálnemu stavu turistických chodníkov, prípadnej dočasnej uzávery ich úsekov alebo ich presmerovania počas letnej turistickej sezóny, nájdete aj na lesytanap.sk/aktuality
 
Zdroj: Mgr. Lenka Burdová, koordinátor vonkajšej komunikácie ŠL TANAPu

Mapa k článkuDiskusia