Nové číslo časopisu TATRY je už v predaji

04.05.2016 | správy

Nové číslo časopisu TATRY je už v predaji
Fotografia: redakcia časopisu TATRY

Tatranská Lomnica

V novinových stánkoch už kúpite ďalšie číslo dvojmesačníka TATRY. Redakcia časopisu pre Vás pripravila opäť pútavé články s tatranskou tematikou.

Bez farebných turistických značiek by sme sa v Tatrách orientovali ťažko. Viac o reflexnom značení chodníkov sa dočítate v úvodnom článku. Okrem klasických peších trás sú v Tatrách aj cyklistické. Kde je bicyklovanie povolené a čo hrozí pri nerešpektovaní návštevného poriadku, sa dozviete v článku "Cestou necestou cyklistickou".

Zo všetkých strán nás už obklopuje jarný spev vtákov. Sprievodcom rozprávania o vtáctve tatranských lesov bude Vladimír Michalec, lesník z ochranného obvodu Habovka. Príchod jari vzbudil aktivitu aj u obojživelníkov, ktoré sa udomácnili v jazierkach Expozície tatranskej prírody v Tatranskej Lomnici. 

Ľudia odjakživa túžili odhaliť tajomstvá ukryté pod hladinami riek, jazier či oceánov. Výnimkou nie sú ani tatranské plesá. Tak vznikali batymetrické mapy - mapy vodných nádrží. O batymetrii Štrbského plesa sa dočítate v jednom z článkov v tomto čísle.

Rok 2015 nebol z pohľadu úrazov veľmi pozitívny. Štatistiku a viac informácií o zásahoch horskej služby nájdete v časopise TATRY.

Nedávno sa konal Venerovského memoriál - Majstrovstvá lesníkov v lyžovaní SR. V článku na strane 26 sa dozviete viac o histórii tohto podujatia. Súčasťou tohto čísla sú aj zaujímavé historické fotografie, ktoré zachytávajú nielen Majstrovstvá Európy v ľadovom hokeji.

Tatry sú naozaj krásne, netreba však zabúdať aj na ostatnú slovenskú prírodu. Napríklad také Pieniny sa môžu popýšiť vzácnou flórou. V Malej Fatre zas nájdete nádherné tiesňavy a možnosti pre turistiku. A dostaneme sa aj za hranice Slovenska, na Krétu, kde majú tiež hory a národné parky.

Okrem toho sa dočítate o knihe o jedinečnej osobnosti Tatier - lekárovi Michalovi Guhrovi, či o verejnosti nedávno sprístupnenom poľovníckom zámočku v Tatranskej Javorine. Určite neobíďte ani rozhovor s Mariou Hámrovou - riaditeľkou Medzinárodného festivalu horských filmov a manželkou horolezca Petra Hámora. V rubrike Tatry z chodníka tentoraz nahliadneme do Velickej doliny.
 
Časopis TATRY vydávajú už od roku 1962 Štátne lesy TANAPu. Kúpiť si ho môžete raz za 2 mesiace v ktoromkoľvek novinovom stánku na celom Slovensku za 1,50 € alebo predplatiť na rok za špeciálnu cenu 1,10 € za výtlačok. Viac na lesytanap.sk.

Zdroj: Mgr. Lenka Burdová, vedúca redaktorka časopisu TATRY

Mapa k článkuDiskusia