Čoskoro otvoria tatranskú botanickú záhradu

01.05.2016 | správy

Čoskoro otvoria tatranskú botanickú záhradu
Fotografia: ŠL TANAPu

Tatranská Lomnica

Aj keď je väčšina vysokohorskej tatranskej flóry ešte pod snehom, vďaka tatranskej botanickej záhrade budeme môcť o chvíľu vzhliadnuť jej vzácne druhy.

Botanická záhrada, ktorá je súčasťou Expozície tatranskej prírody štátnych lesov TANAPu v Tatranskej Lomnici otvorí svoje brány v nedeľu, 8. mája 2016. Svojim návštevníkom umožní pozrieť si vzácne druhy tatranskej flóry bez nutnosti absolvovať namáhavé výstupy. Vidieť tak možno aj také druhy, ktoré sa nachádzajú vo vyšších pásmach, kde ešte stále až do polovice júna platí sezónna uzávera. 

Tento rok ponúka expozícia viacero noviniek. Na okrajoch chodníkov sú nové výdrevy zo smrekovcovej žrďoviny, chodník je spevnený kamennou drťou a pri vstupe pribudli dva informačné panely s mapkou a popisom areálu vrátane jednotlivých biotopov v slovenskom, nemeckom aj anglickom jazyku. Pri jednotlivých druhoch rastlín a stromov nájdete nové drevené menovky, na ktorých sú uvedené odborné názvy v slovenčine a latinčine. So zakúpením vstupenky dostanete tiež informačnú brožúru, ktorá obsahuje farebné fotky tatranskej kveteny, nachádzajúcej sa v botanickej záhrade. 

Pribudli tiež drevené sochy svišťej rodinky a orla skalného, ktoré určite potešia najmä deti. Táto malá rekonštrukcia, ktorá však záhradu príjemne osviežila a vynovila, bola možná vďaka Základnej organizácii Slovenského zväzu ochrancov prírody a krajiny Vysoké Tatry v rámci projektu „Rekonštrukcia a inovácia náučnej lokality Expozícia tatranskej prírody“, pre ktorý získala organizácia finančnú podporu z Environmentálneho fondu Slovenskej republiky. 

História botanickej záhrady siaha do roku 1992, kedy bola verejnosti prvýkrát sprístupnená. Odvtedy sa každý rok otvára vždy druhú májovú nedeľu.

„Teraz v máji medzi skalami prevláda žltá farba nátržníka crautzovho, taričníka skalného a záružlia močiarneho, fialovomodrá horca clusiovho a biela arábky alpínskej. Vidieť tu aj tie druhy rastlín, ktoré zostávajú skryté pred zrakom turistov, pretože ich stanovištia sú od značkovaných turistických chodníkov vzdialené. Patrí k nim endemický druh Tatier a Fatry mak tatranský, vzácna skalokráska pyrenejská osídľujúca strmé skalné steny, trávnička alpínska a vičenec horský, vyskytujúce sa v Tatrách len na jednej lokalite. Z glaciálnych reliktov rastie v botanickej záhrade dryádka osemlupienková, lomikameň ovisnutý, turička jednoduchá a ostrička myšia,“ uvádza Zuzana Homolová, botanička Štátnych lesov TANAPu.

Ak ste milovníkom skalničiek, môžete si prísť zakúpiť sadeničky a semená tatranských rastlín a drevín priamo do botanickej záhrady. V ponuke je vyše šesťdesiat druhov ako napríklad plesnivec alpínsky, ktorý patrí medzi najobľúbenejšie, ale aj silenka bezbyľová, lomikameň metlinatý, zvonček maličký, klinček ľadovcový, veternica narcisokvetá, klinček včasný, dryádka osemlupienková či horec Clusiov. 

Botanickú záhradu môžete prísť navštíviť počas 133 dní, od 6. mája do 18. septembra 2016, denne od 9.00 do 15.00 hod., v letnej turistickej sezóne až do 17.00 hod.

Viac informácií nájdete čoskoro na botanickazahrada

Zdroj: Mgr. Lenka Burdová, koordinátor vonkajšej komunikácie ŠL TANAPu

Mapa k článku



Diskusia