V Tatrách sa končí skialpinistická sezóna

16.04.2016 | správy

V Tatrách sa končí skialpinistická sezóna
Fotografia: ŠL TANAPu

Vysoké Tatry

Tento víkend sa v Tatrách končí nielen lyžiarska, ale aj skialpinistická sezóna.

Od soboty, 16. apríla 2016 majú prísny zákaz vstupovať do vysokohorského prostredia už aj skialpinisti a horolezci organizovaní v horolezeckých zväzoch. Územie Tatier v jej navyšších polohách a stupňoch ochrany bude pre verejnosť uzavreté ešte do 15. júna, dokedy platí sezónna uzávera turistických chodníkov.

Dôvodom obmedzenia pohybu turistov po národnom parku v tomto čase je ochrana prírody, predovšetkým kamzíka vrchovského tatranského a svišťa vrchovského tatranského. Svišťe sa začiatkom jari prebúdzajú zo zimného spánku, pričom sú po zime vychudnuté, a tak je pre nich veľmi dôležité nerušené hľadanie a dopĺňanie potravy. Samice kamzíka sú zase v tomto období vysoko gravidné, preto je potrebné zabrániť ich vyrušovaniu, aby nedošlo k negatívnym vplyvom na veľkosť ich budúcej populácie. Tatranská príroda je skrátka v tomto období veľmi citlivá, preto je nutná jej zvýšená ochrana v alpínskom stupni národného parku.

Napriek tomu bola v Žiarskej doline skialpinistická sezóna predĺžená o mesiac až do 15. mája, a to na dvoch trasách: Žiarske sedlo – Žiarska chata a Jarný žľab z Baranca. Táto výnimka bola udelená z toho dôvodu, že v tejto časti národného parku bol Návštevný poriadok aj tak najmä skialpinistami často porušovaný. Tí aj napriek sezónnej uzávere vstupovali do biotopu svišťov a kamzíkov. Výnimka je zatiaľ udelená do 31. decembra 2018.

Pohyb klasických peších turistov v horách sledujú počas uzávery členovia Lesnej stráže a Stráže prírody. Ak porušíte Návštevný poriadok TANAPu a vstúpite na zakázané turistické trasy, hrozí Vám pokuta vo výške 66 eur.

Viac informácii nájdete v návštevnom poriadku Štátnych lesov TANAPu.

Zdroj: Mgr. Lenka Burdová, koordinátor vonkajšej komunikácie ŠL TANAPu

Mapa k článkuDiskusia