Bežkárska sezóna vyvrcholila tento víkend na Štrbskom Plese

22.03.2016 | správy

Ilustračná fotografia

Štrbské Pleso

Majstrovstvá Slovenska v behu na lyžiach sú vrcholným podujatím bežkárskej sezóny. Uplynulý víkend sa na Štrbskom plese stretlo vyše 300 pretekárov a priaznivcov tohto športu.

Druhú časť podujatia s medzinárodnou účasťou zorganizoval Športový klub Štrba z poverenia Slovenskej lyžiarskej asociácie – Bežeckého úseku v spolupráci s obcou Štrba a Oblastnou organizáciou cestovného ruchu Región Vysoké Tatry.

Preteky začali v piatok 18. marca o 18:15 hod. slávnostným otvorením v Kultúrnom dome v Štrbe. Podujatie otvoril Michal Sýkora, starosta obce Štrba, prehovoril tiež František Repka, prezident Slovenskej lyžiarskej asociácie. Priestor dostali aj slovenskí reprezentanti. Nechýbal ani kultúrny program v podobe folklórneho súboru Štrbianček a brušných tanečníc zo skupiny Bella Arabia. Organizátori spolu s pretekármi podebatovali na spoločnej večeri o uplynulej sezóne.

V sobotu, 12. marca začali samotné preteky šprintom dvojíc žiakov, žiačok, žien a mužov klasickou aj voľnou technikou. Na dvoch samostatných okruhoch a štadiónoch pretekali dorastenecké, juniorské a seniorské dvojice. Vysoká účasť až 112 žiakov, z čoho bolo 20 chlapčenských a 16 dievčenských dvojíc mladších žiakov dokazuje, že mládež a aj tí najmladší školáci majú o tento šport záujem.

Ženy bežali po dve kolá dlhé 1,4 kilometra. Víťazom sa stala dvojica z Klubu lyžiarov Nováky v zložení Barbora Klementová a Lucia Matušková s celkovým časom 15:37,80. Na druhom mieste skončili Eva Segečová a Janka Gombačová z klubu Ski Team JASE Látky, ktoré dobehli o 32 sekúnd neskôr a na treťom mieste sa umiestnili biatlonistky z klubu KB Valaská-Osrblie Tatiana Krnáčová a Veronika Machyniaková s omeškaním 39 sekúnd.

Muži bežali tri kolá dlhé 1,4 kilometra. Najlepšiu formu ukázala dvojica Martin Bajčičák a Peter Mlynár zo Športového klubu polície Vysoké Tatry s časom 19:15,44. Druhé miesto obsadili pretekári Rudolf Michalovský a Andrej Segeč z JASE Látky so stratou 45 sekúnd a ako tretí skončili Ján Nociar a Ján Koristek z LK Huta-Látky.

V nedeľu, 13. marca súťažilo 252 pretekárov vo vytrvalostných pretekoch klasickou technikou s hromadným štartom. Pretekalo 135 žiakov na tratiach dlhých od 2,5 – 5 kilometrov. V kategórii dorastencov a seniorov štartovalo 60 pretekárov. Zapojilo sa tiež 57 veteránov. Ženy pretekali na trati dlhej 15 kilometrov. V tejto kategórii vyhrala Barbora Klementová z KL Nováky s časom 46:28,8. Na druhom mieste sa umiestnila Eva Segečová z JASE Látky a na treťom juniorka Aneta Smerčiaková z klubu Jasná Liptovský Mikuláš. Spomedzi mužov bol najrýchlejší Peter Mlynár z ŠKP Vysoké Tatry, ktorý odbehol 30 kilometrov s najlepším celkovým časom 1:16:36,52 a získal tak titul Majstra Slovenskej republiky v behu na lyžiach. Ako druhý skončil Andrej Segeč z JASE Látky, ktorý stratil 39,50 sekúnd. Ako tretí sa umiestnil Martin Bajčičák z ŠKP Vysoké Tatry, ktorému na druhé miesto chýbalo 7 sekúnd. Ako štvrtý sa umiestnil junior Ján Koristek z klubu LK Huta Látky, ktorý sa tak stal najúspešnejším z juniorov.

Organizátori rozdali celkovo 126 medailí. Z pohľadu klubov získali najviac medailí pretekári z ŠKP Banská Bystrica zo ziskom 14 medailí. Druhé miesto si podelili dva kluby MKL Kremnica a ŠKP Levoča, každý po 11 medailí. Pretekári z klubu Ski team JASE Látky získali 10 medailí a skončili tak na treťom mieste. Preteky rozhodovalo 47 dobrovoľných rozhodcov zo Športového klubu Štrba. O úspech pretekárov sa zaslúžili aj predstavitelia obce Štrba a Športového klubu Štrbské Pleso, ktorí umožnili pretekárom trénovať v areáli.

Celé podujatie malo veľmi príjemnú atmosféru, panovalo priaznivé počasie a nechýbal dostatok snehu.

Okrem tohto podujatia sa v bežeckom areáli na Štrbskom Plese uskutočnil aj 43. ročník Tatranského pohára v behu na lyžiach a Štrbské bežky - verejné preteky v behu na lyžiach . 16. marca 2016 sa v areáli bude konať ešte súťaž v behu na lyžiach žiakov a žiačok základných a stredných škôl a športových klubov z miest a obcí Euroregiónu Tatry v rámci zimnej časti 14. ročníka Tatranskej lyžiarskej ligy.

Zdroj: Združenie cestovného ruchu Vysoké Tatry, Starý Smokovec