Skialpinisti sa stretnú v Západných Tatrách

22.03.2016 | správy

Skialpinisti sa stretnú v Západných Tatrách

Fotografia: Veronika Mikulášová, archív Bokami Západných Tatier

Západné Tatry

Západné Tatry patria medzi obľúbené skialpinistické lokality. Už onedlho sa stanú ich vrcholce, sedlá či doliny dejiskom obľúbených skialpinistických pretekov. Vo dvojiciach, bok po boku pôjdu ich bokami skialpinisti z viacerých krajín.

Súťaž už má za sebou zopár ročníkov. Za všetkých doterajších 8 ročníkov zdolali pretekári celkovo 4 518 výškových kilometrov a prešli 42 570 kilometrov. Najväčším favoritom pretekov je Milan Madaj, ktorý získal 6x zlato a 1x strieborné miesto.

Tohtoročné preteky v skialpinizme sa uskutočnia počas troch dní od 18. do 20. marca 2016. Trať je rozdelená na 3 etapy nasledovne:

1. ETAPA: Chata Zverovka (Spálená dolina) - Baníkov - Žiarska chata (Žiarska dolina)
- dĺžka 15,3 km, prevýšenie 2 135 m
2. ETAPA: Žiarska dolina ústie - Žiarska chata (Žiarska dolina)
- dĺžka 19 km, prevýšenie 2 128 m
3. ETAPA: Žiarska chata (Žiarska dolina) - Baníkov - Chata Zverovka (Spálená dolina)
- dĺžka 17,6 km, prevýšenie 2 127 m

Všetky trate sú značené a pozostávajú z výstupov a zjazdov na lyžiach, pešo, prípadne za pomoci iných technických a horolezeckých pomôcok. Celková dĺžka trate je 60 km a jej celkové prevýšenie činí 6 000 m. Začiatočným bodom a zároveň cieľom pretekov bude chata Zverovka v Spálenej doline.


Každý pretekár by mal mať skvelú fyzickú ale aj psychickú kondíciu, keďže všetky etapy sú pomerne náročné. Každý pretekár musí doložiť potvrdenie o lekárskej prehliadke. Samozrejmosťou je orientácia v teréne, technická zručnosť a vedieť používať technické pomôcky, ktoré sú súčasťou povinnej výbavy pretekárov.

K povinnej technickej výbave patria lyže s oceľovými hranami a minimálnou šírkou 60 mm, ktoré musia umožňovať chôdzu aj zjazd, lyžiarky s vibramom a možnosťou upevniť stúpacie železá, teleskopické palice s krúžkom na konci (oceľové kŕčky nie sú povolené), 2 páry stúpacích pásov, horolezecký čakan, stúpacie železá, horolezecká sedačka, 2 ks plochých slučiek, 2 ks horolezeckých karabín alebo ferratový set a 1 ks zaisťovací prúsík. Medzi súčasti povinnej výbavy, bez ktorej pretekár nemôže pretekať patrí tiež funkčný lavínový prístroj, sonda a lopatka, píšťalka, hliníkova fólia a lekárnička, ktoré budú užitočné v prípade lavíny či iných komplikácií počas preteku. Pre orientáciu v teréne poslúži buzola alebo iné GPS zariadenie a tiež mapa oblasti. Lavínový prístroj musí byť zapnutý počas celého preteku a upevnený na tele pod vrstvou oblečenia.

Každý pretekár musí byť adekvátne oblečený. Povinné sú minimálne 2 vrstvy oblečenia spodnej časti tela a 3 vrstvy oblečenia hornej časti tela. Jednotlivé vrstvy by mali byť teplé, ale aj funkčné a vetruvzdorné. Samozrejmosťou sú tiež rukavice, čiapka a prilba. Nezaškodí pribaliť aj okuliare, náhradné baterky a samozrejme dostatok tekutín. Batoh pretekára by mal mať min. objem 20 l a prvky pre upevnenie lyží, palíc a čakana. Každý pretekár dostane od organizátora darček, batoh RC 20 BACKPACK značky DYNAFIT. Viac informácií o povinnom vybavení nájdete na bokami.sk.  

Pretekári budú súťažiť vo dvojiciach mužov vo veku 18-39 rokov, žien nad 18 rokov a veteránov nad 40 rokov.

Organizátormi pretekov sú SK Žiarska dolina, HO JAMES Bobrovec a TJ Roháče Zuberec. Organizátori pre pretekárov zabezpečili ubytovanie, stravovanie a presun batožiny. K dispozícii bude horská záchranná služba. Kompletný harmonogram pretekov nájdete na bokami.sk.

Medzi pretekármi budú Slováci, Česi, Poliaci, Nemci, jeden Grék, jedna Bulharka a tiež Slovinec Davo Karničar, skvelý skialpinista a lyžiar, ktorý zdolal na lyžiach aj najvyššie vrcholy siedmych kontinentov tzv. Seven Summits vrátane Mount Everestu. V piatok 18. marca spestrí program pretekov svojou prednáškou. Okrem toho sa budú premietať filmy s horskou tematikou.

Minulý rok prešlo v rámci pretekov Bokami Západných Tatier 170 pretekárov v 85 dvojiciach. Spolu vystúpali 1 097 výškových kilometrov, čo predstavuje vzdušnú vzdialenosť medzi Západnými Tatrami a Matterhornom a prešli spolu 9 350 km, približnú vzdušnú vzdialenosť zo Západných Tatier na Mys Dobrej nádeje v Južnej Afrike. Pretekári nalepili každý stúpací pás dovedna 4 080 krát. Zjedlo sa 54 metrov klobás a vypilo 650 litrov čaju. Tento rok bude súťažiť 180 pretekárov. Držíme im palce! 


Zdroj: Bokami Západných Tatier

Mapa k článkuDiskusia