Vychádza nové číslo časopisu TATRY

22.03.2016 | správy

Vychádza nové číslo časopisu TATRY
Fotografia: redakcia časopisu TATRY

Tatranská Lomnica

V predaji je ďalšie číslo dvojmesačníka TATRY. Nahliadnite s nami do jeho zaujímavého obsahu.

Mnohí z nás túžia vidieť polárnu žiaru na vlastné oči. O tom, že za ňou nemusíte ísť až k severnému či južnému pólu sa dočítate na strane 6. Na pútavé svetelné divadlo postačia aj silvestrovské ohňostroje. Prečo by sa však na území národneho parku nemali vôbec vyskytovať, vysvetlí úvodná reportáž.

Záver roka 2015 bol všelijaký, nanešťastie pre Tatry aj trocha smutný. V článku Petra Svätojánskeho si prečítate o historickom maxime v počte zahynutých osôb v Tatrách v priebehu piatich dní.
 
Tohtoročná zima opäť prekvapuje nezvyčajným počasím, ktoré sa prejavilo nadmerným teplom a zníženým počtom zrážok. Situáciu vysvetlí Pavol Faško zo Slovenského hydrometeorologického ústavu.

Kedysi prebytok, neskôr dva, potom 25 a v súčasnosti dostatok. Aj o tom, že dnes máme medveďov habadej, ale nie na každom rohu, sa dočítate v časopise TATRY. 

V mnohých tatranských osadách môžeme obdivovať historické budovy, ktoré vznikli často v ich samotných počiatkoch. Aby sme ich však mohli obdivovať aj naďalej, je potrebná ich rekonštrukcia. Tej sa dočkali dve v súčasnosti národné kultúrne pamiatky, Vila Ilona a Vila Flóra, ktoré nájdete v Starom Smokovci. Viac o nich na strane 24.

TATRY predstavia ďalšie osobnosti, ktoré sú nejakým spôsobom späté s našimi Tatrami. Prečítate si o astronómke Ľudmile Pajdušákovej, ekológovi Františkovi Jozefovi Turčekovi, ktorý prispel aj k ochrane tatranskej prírody alebo aj o Andreasovi Jonasovi Czirbeszovi, kňazovi, prírodovedcovi a historikovi, ktorý písal aj o Tatrách. Zaujme určite aj článok o prof. Birkenmajerovi, poprednom poľskom horolezcovi, ktorý neštastne a záhadne zahynul pri jednom zo svojich výstupov.

Na ďalších stranách sa dočítate o národnom parku Slovenský raj, o cestovnom ruchu v Tatrách, o novom románe známej historičky Nory Baráthovej, o skvelej dobrovoľníckej práci Slovenského zväzu ochrancov prírody a krajiny a o iných témach. V rubrike Tatry z chodníka sa tentokrát pozrieme do Batizovskej doliny.
 
Časopis TATRY vydávajú už od roku 1962 Štátne lesy TANAPu. Kúpiť si ho môžete raz za 2 mesiace v ktoromkoľvek novinovom stánku na celom Slovensku za 1,50 € alebo predplatiť na rok za špeciálnu cenu 1,10 € za výtlačok. Viac na lesytanap.sk.

Zdroj: Mgr. Lenka Burdová, vedúca redaktorka časopisu TATRY

Mapa k článkuDiskusia