Najstrmšia zjazdovka na Slovensku je už v prevádzke

22.03.2016 | správy

Najstrmšia zjazdovka na Slovensku je už v prevádzke
Fotografia: Tatranská Lomnica - lyžiarske stredisko 

Tatranská Lomnica

Zjazdovka Lomnické sedlo, ktorá je najstrmšou a najťažšou zjazdovkou na Slovensku je už otvorená. Najskúsenejší z radov lyžiarov či snowboardistov si prídu na svoje!

Matka príroda bola štedrá a dopriala sedlu až 150 cm snehu, čo umožnilo atraktívnu čiernu zjazdovku konečne spojazdniť. Po jej otvorení je lyžiarom k dispozícii kompletné lyžiarske stredisko Tatranská Lomnica. Využívať tak môžete celkovo 12 km upravených zjazdoviek. 

Lomnické sedlo sa nachádza vo výške 2 190 m n. m. a je jednou z najobľúbenejších a najťažších zjazdoviek na Slovensku. Celková dĺžka zjazdovky je 1 240 m. Vyhľadávaná je najmä skúsenými lyžiarmi pre možnosť náročného zjazdového lyžovania, ale aj kvalitného freeridu v jeho juhozápadnej časti v tzv. Francúzskej mulde. Dĺžka trate od sedla cez Skalnaté pleso až do Lomnice je príťažlivých 5,5 km. Jazda po nej ponúka okrem kvalitnej lyžovačky aj nádherné výhľady na okolitú krajinu.

Aj táto zjazdovka je pravidelne upravovaná a taktiež monitorovaná horskou službou, ktorá skúma bezpečnosť terénu a v prípade lavínového nebezpečenstva zjazdovku uzatvorí.

Lyžiari, no najmä skialpinisti, ktorí Francúzsku muldu využívajú najhojnejšie, by sa mali zjazdovke mimo prevádzkových hodín strediska, po 16:00 hod. až do 08:30 hod. nasledujúceho dňa vyhýbať. V tom čase sa na zjazdovke môžu nachádzať ratraky, ktoré upravujú povrch. Tie kvôli ochrane podložky v najstrmších častiach zjazdovky upravujú terén tak, že sa ukotvujú na oceľových lanách, ktoré skialpinisti v tme často nezbadajú. Tak môže prísť k nepekným až tragickým úrazom.


Fotografia: Región Vysoké Tatry

Aj kvôli nedostatočnej legislatívnej podpore, ktorá nerieši problematiku skialpinistov, boli v Tatranskej Lomnici a v Jasnej zriadené bezpečnostné hliadky Skipatroly, ktoré bdejú nad dodržiavaním Bieleho kódexu. V oboch strediskách, či už na pevných alebo svetelných tabuliach sú upozornenia, ktoré varujú pred hroziacim nebezpečenstvom zrážky s ratrakom a takisto informujú o uzatvorení zjazdoviek a zákaze vstupu na trať mimo prevádzkových hodín. Priamo na zjazdovkách boli tiež nainštalované signalizačné majáky. Najmä skialpinisti amatéri by mali dodržiavať pravidlá, vystupovať po pravom kraji zjazdovky a rozhodne ju nekrižovať zo strany na stranu. V prípade väčšieho počtu osôb je potrebné držať sa v rade za sebou, nie vedľa seba a byť opatrný hlavne v neprehľadnom teréne.

Skialpinizmus sa v súčasnej dobe teší veľkej popularite. Množstvo skialpinistov vyhľadáva aj kvôli nedostatku snehu v dolinách zjazdovky lyžiarskych stredísk, kde sa pohybujú aj mimo prevádzkových hodín. Stredisko Jasná si pre milovníkov tejto disciplíny pripravilo organizovaný nočný skialp so sprievodcom po jednej vytýčenej trati, ktorý sa organizuje každý piatok.

Viac informácií nájdete na regiontatry.sk.

Zdroj: Región Vysoké Tatry, Starý Smokovec

Mapa k článkuDiskusia