Kamzíky sú zrátané

23.06.2016 | správy

Kamzíky sú zrátané

Ilustračná fotografia

Tatranská Lomnica

Pamätáte si dobu, keď sme sa na hodinách prírodovedy na základnej škole učili, ako veľmi sú kamzíky ohrozené a že je ich už tak málo, že im hrozí vyhynutie? Našťastie sa situáciu podarilo zvrátiť, o čom svedčí aj tohtoročné zrátanie kamzíkov v Tatrách.

Počas októbra sa zišlo niekoľko slovenských a poľských sčítacích komisárov, ktorí narátali dokopy 1345 kamzíkov, z toho 124 mláďat. 1090 kamzíkov sa páslo na našej slovenskej strane a 255 na poľskej strane. Potešujúci je najmä počet novonarodených mláďat. Podľa výsledkov sčítania stretnete najviac kamzíkov v Belianskych Tatrách.

Lokality prirodzeného výskytu kamzíka v Tatrách sú zväčša rovnaké. Napriek tomu sa situácia na niektorých z nich zmenila. „Sezónne presuny zveri sú normálnym javom, tak tomu bolo aj počas spočítavania. Niektoré miesta boli bez výskytu kamzíka, napriek tomu, že cez leto sa tam bežne vyskytujú. Je to normálny jav, kamzíky presne vedia, kde je pre nich najvhodnejšie stanovište. Iné zásadné zmeny sme nezaznamenali,“ konštatoval Jozef Hybler, zoológ Štátnych lesov TANAPu.

Pre porovnanie, na konci 90. rokov minulého storočia bol počet kamzíkov na tom istom území menej ako 300. Stav kamzíkov sa sleduje už 57 rokov.

Počet kamzíkov je ovplyvnený viacerými faktormi, napr. klimatickými zmenami, ktoré súvisia s globálnym znečistením atmosféry. Okrem toho aj návratmi zimy v jarnom období, keď sa rodia mláďatká. Kamzíky v neposlednom rade ovplyvňujeme aj my, samotní turisti, horolezci, či skialpinisti. Ak chceme naďalej zažívať tieto milé stretnutia na pochôdzkach Tatrami, musíme si uvedomiť ich
vzácnosť a nevyhnutnú ochranu a dodržiavať upozornenia pracovníkov Štátnych lesov TANAPu.

Na sčítaní tohto vzácneho slovenského endemitu sa podieľali pracovníci Štátnych lesov TANAPu, zamestnanci Správy TANAPu, členovia základnej organizácie Slovenského zväzu ochrancov prírody Vysoké Tatry a lesníci miest Kežmarok a Spišská Belá. Na poľskej strane sa aktivizovali pracovníci poľského Tatranského národného parku (TPN).

Zdroj: Mgr. Lenka Burdová, koordinátor vonkajšej komunikácie ŠL TANAPu

Mapa k článku



Diskusia