Dobrá správa pre milovníkov bežkovania

22.03.2016 | správy

Dobrá správa pre milovníkov bežkovania

Ilustračná fotografia

Vysoké Tatry


Hoci je tohtoročná zima zatiaľ na sneh skúpa a bežkári na celom Slovensku majú podmienky obmedzené, na Štrbskom plese si už môžete okrem lyžovania aj zabežkovať.

Príroda nám túto zimu veru zatiaľ veľa snehu nenadelila. Aj keď vďaka vymoženosti umelého zasnežovania si už môžete celkom kvalitne zalyžovať v niektorých lyžiarskych strediskách, bežkári to stále nemajú ružové.

Na Štrbskom plese však umelo zasnežili aj bežecké trate, a tak si v nadmorskej výške 1 400 m n. m. prídu na svoje aj milovníci tohto krásneho športu. Tešiť sa môžu na umelo zasnežené 1,4 a 1,6 km dlhé šprintérske okruhy, takmer 2,5 km homologizovaný okruh a bežecký štadión spolu s priestormi pri servisných bunkách,
kde si môžu športovci uschovať a pripraviť lyže na tréning. Trate sú upravené pre klasický aj voľný štýl.

V rámci príprav na Svetovú zimnú univerziádu v roku 2015 sme okrem rekonštrukcie športového areálu zainvestovali aj do umelého zasnežovania bežeckých tratí“ približuje Michal Sýkora, starosta obce Štrba, ktorá je vlastníkom a správcom športového areálu. Pravidelne so začiatkom lyžiarskej sezóny v decembri chceme každoročne zahajovať aj lyžiarsku bežeckú sezónu, dodáva.

Štrbské Pleso sa aj tento rok stalo dejiskom medzinárodných pretekov FIS. Uskutočnil sa 43. ročník Tatranského pohára v behu na lyžiach, 58. ročník Memoriálu 24 padlých hrdinov SNP a druhé kolo kontinentálneho pohára FIS Slavic Cup, ktoré sa malo pôvodne konať v poľskom Zakopanom. Počas všetkých podujatí si na Štrbskom plese zasúťažilo vyše 600 pretekárov, čo dokazuje, že je významným strediskom pre profesionálne aj bežecké lyžovanie.

Umelé zasneženie bežkárskych tratí
sa dotklo aj tatranských hotelierov, ktorí zaznamenali zvýšený záujem o ubytovanie zo strany športových klubov bežeckého lyžovania. Investícia sa tak vyplatila každému. Snehové podmienky nútia športovcov hľadať dostupné destinácie a pre domáce kluby, či kluby z Čiech, Poľska, Maďarska, Litvy aj Chorvátska je Štrbské Pleso najbližšou vhodnou alternatívou“ hovorí výkonná riaditeľka Združenia cestovného ruchu Vysoké Tatry Lucia Dubielová.

Zdroj: Združenie cestovného ruchu Vysoké Tatry, Starý Smokovec

Mapa k článkuDiskusia