Blíži sa 52. ročník Venerovského memoriálu

23.01.2016 | správy

Blíži sa 52. ročník Venerovského memoriálu

Fotografia: archív ŠL TANAPu

Tatranská Lomnica

Medzinárodné majstrovstvá lesníkov SR v lyžovaní, alebo tiež Venerovského memoriál, sa uskutočnia od 13. do 15. marca 2016 v areáli FIS na Štrbskom Plese.

Sily si zmerajú lesníci zo Slovenska, Česka, Poľska a Ukrajiny. Súťažiť sa bude v behu na lyžiach so streľbou zo vzduchovky a v obrovskom slalome. Súťažiaci v dvojkombinácii môžu získať titul Majster lesník Slovenska a Majsterka lesníčka Slovenska, absolútny víťaz získa titul Víťaz Venerovského memoriálu.

Usporiadateľom športového podujatia sú Štátne lesy TANAPu. Záštitu prevzalo Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR spolu s predsedom Odborového zväzu pracovníkov drevárskeho, nábytkárskeho a papierenského priemyslu, lesného a vodného hospodárstva.

K profesii lesníka, či lesníčky neodmysliteľne patrí pohyb v prírode, keďže ich prirodzeným pracovným prostredím je les. Vačšina lesníkov pracuje v lese celoročne bez ohľadu na počasie a ročné obdobie, pričom vykonáva častokrát neľahkú prácu. Lesníci by preto mali mať okrem odborných vedomostí a vzťahu k prírode tiež dobrý zdravotný stav a fyzickú kondíciu. Práve v zime sú ich nevyhnutnou pracovnou pomôckou aj lyže.

Už po skončení druhej svetovej vojny sa lesníci v lyžiarskych kurzoch začali učiť ovládať lyže v náročnom horskom teréne. Kurzy sa tradične ukončovali pretekmi. Počas kurzu v roku 1946 vznikla myšlienka usporiadať oficiálne preteky lesníkov z celého Česko-Slovenska. Nasledujúci rok 1947 sa uskutočnil prvý Venerovského memoriál. Jeho hlavnou myšlienkou bola prezentácia práce lesníkov, ktorí pri vykonávaní svojho povolania v lesoch musia tiež ovládať pohyb na lyžiach. Jeho zakladateľmi boli jedni z najlepších vtedajších slovenských lesníkov: Štefan Grandtner, Gabriel Mazúr, Mikuláš Michelčík st., Jozef Müller, Martin Lehotský, Milan Hirš, Ján Cigáň a Martin Užík.

Ak ste lesníkom, či lesníčkou a radi by ste sa zúčastnili týchto pretekov, môžete sa prihlásiť najneskôr do 22. februára 2016 na emailovej adrese mjurco@lesytanap.sk alebo na telefónnych číslach 0903 987 535, 052 / 4780368, resp. faxom na čísle 052 / 4780359.

Zdroj: Mgr. Lenka Burdová, koordinátor vonkajšej komunikácie ŠL TANAPu

Mapa k článku

GalériaDiskusia