V Starom Smokovci sa v sobotu 8.9.2018 uskutočnil tretí ročník podujatia Goral na gory. Organizátorom akcie bola nezisková organizácia Obnova kultúrnych tradícií z obce Hniezdne, ktorá aj takýmto spôsobom spojila goralov nielen zo slovenských regiónov, ale aj z Moravsko – sliezskeho regiónu a Poľska. Goral na gory prilákal aj priaznivcov goralského folklóru a tradičných remesiel. Stretnutie goralov začalo už za skorého, slnkom zaliateho tatranského rána svätou omšou v kostole Nepoškvrneného počatia Panny Márie. Atmosféru umocňovala i prítomnosť relikvie svätého Jána Pavla II, ktorá bola zapožičaná exkluzívne pre túto akciu. Po požehnaní relikviou nasledoval výstup na Hrebienok, kde sa už tradične uskutočnilo pasovanie za priateľa goralov. Tento rok bol pasovaný Michal Smetanka, významná osobnosť slovenskej folkloristiky. Michal Smetanka je aktívny v oblasti neziskového sektoru a v organizáciách venujúcich sa ľudovej kultúre, etnografii a rómskej problematike. Zaujímavosťou je, že pán Smetanka symbolický výstup absolvoval naboso. Ako sám povedal, radšej sa vyjadruje hudbou ako rečou a preto sa tento novopečený priateľ goralov rozhodol všetkých zúčastnených poctiť hrou na tradičnej ľudovej píšťalke, ktoré si aj sám vyrába.
Po doznení posledných malebných tónov sa všetci presunuli naspäť k starému amfiteátru v Starom Smokovci, kde prebiehal bohatý kultúrny program. Bohatý bol nielen množstvom účinkujúcich, ktorých bolo až 350, ale aj rozmanitosťou prezentovaných zvykov a goralskej kultúry. Prezentované boli zvyky zo Spiša, Kysúc, Liptova, Oravy, Poľska a Moravy. Návštevníci mohli nazrieť do výroby tradičných ľudových remesiel ako výroba fujár, perníkov, šitia goralských krojov, rezbárstva a košikárstva.
Pre Goralov sú typické aj tradičné jedlá, ktoré účastníci mohli ochutnávať počas celého podujatia. Goralskú gastronómiu predstavili zástupcovia z obcí Svrčinovec, Rabča, Malý Slavkov, Sihelné, Ždiar, Nižné Ružbachy, Vyšné Ružbachy, Kolačkov, Hraničné a Młodów-Głębokie. Tieto obce navarili špeciality ako kapušňoky, chutné kysnuté koláče i džadky. Obavy organizátorov sa však nakoniec naplnili a potvrdila sa stará pravda, že počasiu človek nerozkáže. Dážď však statných goralov neodradil od zábavy a Goral na gory pokračoval napriek nepriaznivému počasiu. Organizátorom sa tak už tretí krát podarilo vytvoriť jednu veľkú goralskú rodinu, ktorá si ako celok spomenula na svojich predkov a tým udržala ich odkaz živý.
Goral vracaj do hal i o rok.