Tatranci majú za sebou ďalšiu úspešnú letnú sezónu

16.10.2017 | správy

Tatranci majú za sebou ďalšiu úspešnú letnú sezónu
Fotografia: Región Vysoké Tatry

Vysoké Tatry

Tak ako aj po minulé roky, aj tento môžu Tatranci bilancovať skvelú letnú sezónu. Trend sa potvrdzuje, návštevnosť neustále stúpa a turistická sezóna pritom ešte stále nie je na konci.

Tatranské informačné kancelárie aj tento rok môžu potvrdiť, že oproti minulým rokom sa počty návštevníkov výrazne posunuli nahor. Anketa a dotazníky ukázali jednoznačný názor ubytovateľov, z ktorých až 25 % hodnotí lepšie využitie ubytovacích kapacít a viac hostí ako v roku 2016, rovnako až 35 % hotelierov uvádza obsadenosť svojich kapacít na 90 – 100 %. Štatistika národností opäť ukázala obľúbenosť Vysokých Tatier v susedných krajinách, kde okrem Slovenska už tradične figuruje druhé Česko a tretie Poľsko. Záujem o Tatry naďalej rastie u turistov z Nemecka, Veľkej Británie, a exotického Izraela, kde sa Vysoké Tatry úspešne udomácňujú v ponukách cestovných kancelárii. Prieskum tiež ukázal, že prevládajú pobyty na 3 – 5 nocí.

Túto sezónu sa do siete informačných kancelárií na Štrbskom Plese zapojila aj Štrba. „V roku 2017 sa na Štrbskom Plese oslavuje 200. výročie narodenia zakladateľa Štrbského Plesa Jozefa Szentiványiho, ktorému bolo venované 1. Rezbárske sympózium s atraktívnymi drevenými sochami, ktoré je možné pozrieť si na celom Štrbskom Plese, aktualizovali sme novú modernú webstránku www.strbskepleso.sk, a usporiadali množstvo tradičných aj nových podujatí, ktoré k nám prilákali tisíce návštevníkov", bilancuje Michal Sýkora, starosta obce Štrba. Okrem tradičných podujatí (Benátska noc, Ľudové umelecké remeslá, Svište na Plese) obec spoluorganizovala vystúpenie Umeleckého súboru Lúčnica pod mostíkmi v auguste a začiatkom septembra SĽUK-u s Janou Kirschner. Zrealizovala sa rekonštrukcia verejného osvetlenia na prístupovej ceste k športovému areálu, vyasfaltovali sa komunikácie a vybudoval sa bezpečnostný kamerový systém na Štrbskom Plese.

„Aj napriek správam o výraznom oživení cestovania Slovákov, Čechov a Poliakov k moru vplyvom menej vypätej bezpečnostnej situácie v tradičných prímorských letoviskách sa nám podarilo v našich strediskách prakticky udržať návštevnosť na úrovni minulého roka, ktorý bol doteraz rekordným z pohľadu návštevnosti. Záujem o letné dovolenky sa prejavoval váhavejším tempom na začiatku leta ako tomu bolo pred letom 2016, “ komentoval výsledky Bohuš Hlavatý, generálny riaditeľ Tatry Mountain Resorts, a.s.

Aj počas tohto leta sa podarilo v Tatrách zorganizovať množstvo podujatí, medzi ktoré patrí aj tradičné Tatranské kultúrne leto, rôzne bežecké a športové podujatia či atraktívne hudobné podujatia pre všetkých návštevníkov. Okrem tradičnej vysokohorskej pešej turistiky rastie záujem aj o cykloturistiku, kultúru a doplnkový program v podobe nových súkromných zariadení, ktoré vznikajú aj ako reakcia na dopyt zo strany klientov. Ako uviedol primátor mesta Vysoké Tatry, Ján Mokoš, regiónu sa darí napĺňať ciele a zámery, ktoré sa určili v spolupráci s OOCR a domácimi podnikateľmi.

Pozitívne výsledky zaznamenali aj v popradskom Aquacity. Hoci počasie bolo spočiatku všelijaké, stabilnejší august zvrátil situáciu na jednoznačný nárast návštevnosti oproti minulému roku. "Zákazníci ocenili nové atrakcie, ktoré pribudli v našom areáli, najväčší úspech mala pirátska loď a obľúbený animačný program, ktorý sme doplnili stráženou detskou škôlkou, aj v našich hoteloch sme lámali rekordy obsadenosti", hovorí Lucia Blašková, asistentka riaditeľa.

Aj samotné mesto Poprad má za sebou úspešnú letnú sezónu. Počas leta obslúžili pracovníci Mestskej informačnej kancelárie Poprad zhruba porovnateľný počet návštevníkov ako v roku 2016. Zásluhu na tom majú určite aj tohtoročné novinky - bedeker mesta Poprad, zľavové kupóny POPRADské VISITky, turistická mapu Kvetnice, či digitálny panel so špeciálnou aplikáciou v zákazníckom centre na železničnej stanici. „Aj vďaka podpore OO CR Región Vysoké Tatry sme mohli počas leta pripraviť pre návštevníkov nášho mesta skvelé akcie – či už to bolo otvorenie letnej turistickej sezóny v Spišskej Sobote spojené s tradičným jarmokom, festival všetkého slovenského Made in Slovakia v centre Popradu alebo najväčší bežecký sviatok - Podtatranský polmaratón. Naše mesto sa tak mohlo odprezentovať ako skutočné kultúrno-spoločenské a športové centrum regiónu,“ uviedol primátor Popradu Jozef Švagerko.

Veronika Littvová, riaditeľka OOCR Región Vysoké Tatry doplnila celkovú bilanciu: Realizácia úspešných a vysoko navštevovaných podujatí ako Medvedie dni na Hrebienku, nového festivalu Tatra Flowers a ďalších eventov potvrdzuje, že Vysoké Tatry sú destináciou vyhľadávanou nielen rodinami s deťmi, ale aj jednotlivcami. Úspešným projektom bola aj TATRY CARD, vďaka ktorej si mohli návštevníci dopriať bezplatné cestovanie ekologickou dopravou v rámci Tatier, bezplatné horské poistenie, či množstvo ďalších benefitov a zliav. Počas mesiacov máj – august bolo celkovo vydaných až 15.876 TATRY CARD. Tento projekt bude pokračovať aj počas zimnej sezóny, na ktorej príprave sa už intenzívne pracuje. V najbližších dňoch Tatranci oficiálne poinformujú o novinkách na zimu 2017/2018.

Mapa k článkuDiskusia