Múzeum TANAPu dočasne zatvoria

16.10.2017 | správy

Múzeum TANAPu dočasne zatvoria
Ilustračná fotografia

Tatranská Lomnica

Múzeum TANAP-u v Tatranskej Lomnici bude od 13. do 29. októbra zatvorené. Dôvodom sú profylaktické a modernizačné práce pracovníkov Výskumnej stanice a Múzea Štátnych lesov TANAP-u, ktoré tu každoročne vykonávajú.

Muzeálne zbierky čaká fumigácia (plynovanie), aby sa zabezpečila ich ochrana proti plesniam a roztočom. Následne sa začne s profylaktickými a modernizačnými prácami v expozícii. „V prírodovednej časti tak ako každý rok vymeníme trojrozmerné exponáty rastlín, odborne ošetríme a doplníme zoologické exponáty, čo sa týka etnografickej a historickej časti, tak tam vykonáme najprv revíziu stavu exponátov a potom bude nasledovať ich ošetrenie a úprava,“ konkretizovala kurátorka botanických zbierok Zuzana Homolová, ktorá je poverená vedením Výskumnej stanice a Múzea TANAP-u.

Vynovená expozícia múzea bude opätovne pre návštevníkov prístupná v pondelok, 30. októbra 2017. Dovtedy bude dokončený aj avízovaný medvedí brloh, ktorého súčasťou bude i vypreparované medvieďa. Na novej atrakcii v múzeu pracuje umelecký reštaurátor Tibor Kováč so svojím tímom. Ukončiť by sa mali aj práce na novom jaskynnom systéme, ktorý predstaví podzemnú biotu – a to nielen živočíchy žijúce v podzemí, ako napríklad netopiere, ale aj tie, ktoré využívajú vstupy do jaskýň, či už sú to sovy, jazvece alebo kuny.

Múzeum TANAP-u je otvorené celoročne, s výnimkou vianočných a novoročných sviatkov a obdobia pravidelnej každoročnej rekonštrukcie a modernizácie expozície. Ročne ho navštívi približne 30-tisíc ľudí. Tento rok si pripomína 60. výročie svojho založenia.

Zdroj: ŠL TANAPu

Mapa k článkuDiskusia