Tohtoročné čistenie Tatier

03.10.2017 | správy

Tohtoročné čistenie Tatier
Fotografia: ŠL TANAPu

Tatranská Lomnica

Veľké upratovanie Tatier sa už po 39-ty krát konalo poslednú septembrovú sobotu. Vyzbieralo sa vyše sedemsto kilogramov odpadu. Tento piatok prídu po turistických chodníkoch na rad aj štyri tatranské plesá.

Do akcie Čisté Tatry sa mohol zapojiť ktokoľvek. Pre každého boli na jedenástich nástupných miestach od Oravíc až po Červený Kláštor pripravené vrecia na odpad a rukavice. Zoznam je uverejňovaný na webstránke Štátnych lesov TANAP-u, ktoré sú organizátorom akcie. Na celej akcii spolupracujú aj zamestnanci jednotlivých ochranných obvodov Štátnych lesov TANAP-u, na Liptove sú to strážcovia prírody zo Správy TANAP-u a na území Pieninského národného parku sú to zamestnanci ochranného obvodu Červený Kláštor spolu s členmi stráže prírody zo Správy PIENAP-u. Pomocnú ruku už tradične podali aj členovia Slovenského zväzu ochrancov prírody a krajiny (SZOPK), Základná organizácia Vysoké Tatry.

Do veľkého upratovania sa zapojilo 1 344 dobrovoľníkov, z jednotlivcov aj zo škôl, ktorí vyzbierali dokopy 723,5 kg odpadu. Vlani sa do akcie zapojilo celkovo 930 dobrovoľníkov, ktorí odbremenili prírodné prostredie Tatier a Pienin od 850 kilogramov odpadu. Vo vreciach aj tento rok končili najmä obaly od potravín, plastové a sklenené fľaše, našli sa však aj pneumatiky a železný šrot. Najviac odpadu sa podobne ako vlani našlo v Pieninách, kde dobrovoľníci vyzbierali 450 kilogramov železa a ďalšieho neporiadku.

Keďže nie všetci, ktorí sa akcie chceli zúčastniť, mohli prísť v sobotu, Štátne lesy TANAP-u im aj tento rok vyšli v ústrety, a tak sa dobrovoľníci mohli pustiť do upratovania Tatier v predstihu. V "predtermíne" sa do 39. ročníka podujatia Čisté hory zapojilo ďalších 410 účastníkov, ktorí vyzbierali celkovo zhruba 200 kilogramov odpadu. Spravidla ide najmä o školy, ale výnimkou nie sú ani firmy, ktoré v Tatrách organizujú pre svojich zamestnancov napríklad teambuildingy.

Počas takmer štyroch desaťročí organizovania akcie sa zapojilo približne 42-tisíc dobrovoľníkov zo Slovenska i zahraničia. Územie Tatranského a Pieninského národného parku bolo odbremenené o viac ako 61 ton rôzneho komunálneho a stavebného odpadu, v posledných rokoch najmä od obalov z potravín. Najviac ľudí sa do akcie zapojilo v roku 1980, kedy z okolia turistických chodníkov účastníci akcie vyzbierali rekordných 7 655 kilogramov odpadu, z čoho až 3 700 kilogramov pochádzalo z okolia Skalnatého plesa.

Po tatranských dolinách prídu nasledujúci víkend na rad štyri tatranské plesá. V rámci 24. ročníka akcie Čisté vody, ktorú organizujú taktiež Štátne lesy TANAP-u, sa pod hladinu Štrbského, Popradského, Velického a Nového Štrbského plesa ponoria potápači, ktorí budú z ich vôd vyťahovať odpad po turistoch z uplynulej letnej turistickej sezóny. Okrem plies vyčistia aj Račkov potok.

Akcia je tiež sprievodným podujatím Medzinárodného festivalu potápačských filmov, ktorý štartuje už tento štvrtok na Podbanskom. Za históriu konania akcie vytiahli dobrovoľníci z tatranských plies 5 704 kilogramov odpadkov počas 1 500 ponorov. Tu bol rekordným rokom rok 2004, keď sa na breh vynieslo až 506 kilogramov odpadu. „S potešením môžem konštatovať, že sa ešte stále zbiera najmä starý odpad, ktorý ma niekoľko desaťročí, toho nového pribúda len minimálne,“ konštatuje Pavol Kráľ, koordinátor akcie za Štátne lesy TANAP-u. V odpadových vreciach by ste našli napríklad historické svietniky či kuchynský riad, konzervy, fľaše, plechovky, obaly od sladkostí i plastové poháriky. Vylovili sa však aj hokejové bránky, sedačku z električky, kotol na varenie gulášu, ratrak či gátrové píly na rezanie ľadu, ktorý sa kedysi zo Štrbského Plesa vozil aj do reštaurácií v Pešti. Medzi kuriozity možno zaradiť tiež veslo z čias Rakúsko-Uhorska, starú železnú kopiju, alebo kotvu, ktorou možno kotvili plávajúcu drevenú chatku počas nakrúcania filmu Náčelník Veľký had (1967).

Počas tohto leta potápači vyčistili aj ďalšie vysokohorské jazerá. V rámci vysokohorskej časti podujatia, známej ako Čisté vody v oblakoch, odbremenili od odpadu Veľké Hincovo pleso, Nižné Temnosmrečinské pleso, Žabie plesá, Litvorové pleso, Dlhé pleso vo Velickej doline, Zbojnícke plesá, Dlhé pleso vo Veľkej Studenej doline a Roháčske plesá. „Bolo vyčlenených asi tridsať plies, perióda ich návštev je rôzna, od roku 2012 sa pohybuje od troch do šiestich rokov,“ vysvetľuje Pavol Kráľ. Potápači sa ponárajú nielen do plies v bezprostrednom okolí turistických chodníkov, ale čistia i tie, ktoré ležia mimo nich. Tam nachádzajú najmä starý odpad, ktorý sa do vody dostal pred desaťročiami ako aj odpad po horolezcoch. „Ešte aj chvíľu po vzniku Tatranského národného parku boli pri mnohých jazerách vysokohorské táboriská, kde sa mohlo stanovať, čiže najmä konzervy a prázdne fľašky neraz končili práve v plesách,“ ozrejmuje dôvody, prečo v roku 2005 Štátne lesy TANAP-u začali s čistením vyššie položených plies, koordinátor akcie Čisté vody Pavol Kráľ.

Zdroj: ŠL TANAPu

Mapa k článkuDiskusia