Zaujímavé novinky v Múzeu TANAPu

03.10.2017 | správy

Zaujímavé novinky v Múzeu TANAPu
Fotografia: ŠL TANAP

Tatranská Lomnica

Múzeum TANAP-u v Tatranskej Lomnici chystá novinky. V priebehu najbližších týždňov budú môcť jeho návštevníci obdivovať medvedí brloh aj jaskynný systém, ktorý predstaví podzemnú biotu.

Inštalácia medvedieho brloha bola spustená už začiatkom septembra, dokončená by mala byť do konca októbra. „Medveď hnedý je typickým predstaviteľom tatranskej fauny, preto sme sa rozhodli návštevníkom priblížiť spôsob jeho života aj počas zimy. Súčasťou brlohu bude i preparát medvieďaťa, ktorý prekvapí hlavne tých najmenších,“ hovorí zoologička a kurátorka zoologických zbierok Štátnych lesov TANAP-u Gabriela Chovancová. Návštevníci budú môcť nazrieť do útrob medvedieho brloha, ktorý bude zvnútra nasvietený. Autentickosť prostredia zabezpečí preparát trojmesačného medvieďaťa, ktoré zahynulo v Krížnej doline pravdepodobne na vyčerpanie spôsobené zápalom pľúc, a tiež zvuky tejto tatranskej šelmy, ktoré budú znieť z vnútra brlohu.

Medvedí brloh sa bude nachádzať hneď na začiatku, vo vestibule múzea. Súčasťou expozície bude mohutný kmeň stromu aj s koreňmi, ktorý objavili na Liptove. Inštaláciu dotvoria skaly z Chopku v Nízkych Tatrách. „Chceli sme, aby vchod do brlohu bol autentický. Trvalo nám skoro mesiac, kým sme našli takýto vývrat. Bolo to dosť náročné, lebo pekné vývraty sa dajú nájsť všade, no je to technicky zložité vybrať ich z prírody a preniesť na nejaké miesto. Momentálne máme nosnú konštrukciu, postupne budeme z dreva, pletiva a PUR peny tvarovať brloh, potom príde na rad sťahovanie foriem zo žuly. Celý brloh sa musí vymodelovať zvonku i zvnútra. Budeme sa snažiť, aby sme ho pútavo spracovali pre návštevníkov. Dostali sme podmienku, že musí byť krajší, ako sme realizovali pred dvoma rokmi v Slovenskom múzeu ochrany prírody a jaskyniarstva v Liptovskom Mikuláši, takže je to pre nás výzva,“ konštatuje Tibor Kováč, umelecký reštaurátor z Liptovského Hrádku.

Okrem tejto atrakcie chystajú predstavitelia múzea aj ďalšie prekvapenie. „Priamo v expozícii chystáme jaskynný systém, ktorý predstaví podzemnú biotu, a to nielen živočíchy žijúce v podzemí, ako napríklad netopiere, ale aj tie, ktoré využívajú vstupy do jaskýň, či už sú to sovy, jazvece alebo kuny,“ konkretizuje kurátorka zoologických zbierok. Aj s dokončením jaskyne sa ráta do konca októbra.

Konštrukcia brlohu neobmedzí prevádzku múzea. Múzeum TANAP-u je otvorené celoročne, s výnimkou vianočných a novoročných sviatkov a obdobia pravidelnej každoročnej rekonštrukcie a modernizácie expozície, ktorá je tentokrát plánovaná od 13. do 29. októbra 2017. Ročne ho navštívi približne 30-tisíc ľudí. Tento rok si pripomína 60. výročie svojho založenia.

Zdroj: ŠL TANAPu

Mapa k článkuDiskusia