Rok 2015 z pohľadu tatranského vydavateľstva

22.03.2016 | správy

Rok 2015 z pohľadu tatranského vydavateľstva

Fotografia: Vydavateľstvo I&B

Tatranská Lomnica

Známe tatranské vydavateľstvo vydalo aj v tomto roku nové zaujímavé publikácie s tatranskou tematikou.

„Našou témou sú Tatry. Ich história, známe osobnosti, príroda a príbehy, ktoré by bez knižného spracovania ľahko upadli do zabudnutia“, hovorí Iveta Bohušová, spolumajiteľka vydavateľstva. “Sme radi, že môžeme čerpať z bohatej a úspešnej tvorby Ivana Bohuša st., múzejníka a regionálneho historika“.

Po otcovi Ivanovi Bohušovi st. pokračuje vo vydavateľskej činnosti aj jeho syn Ivan Bohuš ml. Spomedzi jeho publikácii patria k tým najzaujímavejším napr. Tatranské chaty, majáky v mori skál a snehu, ďalej Premeny tatranských osád, či Tatranské štíty a ľudia, v ktorých sú encyklopedickou formou do detailov opísané osudy tatranských chát, osád a štítov. Tieto publikácie tvoria základ novej edícii s názvom Osobnosti Tatier, ktorá bola aj ocenená. Dočítali by ste sa v nej o osudoch takých osobností ako Š. Zamkovský, Dr. Téry, J. G. Rainer, Szontaghovci a I. Gálfy.V roku 2014 vznikla edícia Potulky po Tatrách, ktorá je „malým sprievodcom históriou a súčasnosťou Vysokých Tatier“. 

Vydané boli tiež publikácie Tatranské chaty a Pozdrav z Tatier, ktoré pojednávajú o histórii turistického ruchu a nájdete v nich aj ilustrácie v podobe starých pohľadníc. V roku 2015 vyšli tri tituly: Tatranskí nosiči, Na štíty a sedlá a tiež Tatranské doliny. Hlavným dôvodom ich vydania bol záujem návštevníkov Tatier o publikácie, ktoré by boli bohaté na fotky a mohli by tak byť ideálnym suvenírom z návštevy našich veľhôr.

Zdroj: Ivan Bohuš, Iveta Bohušová, Vydavateľstvo I&B, www.ibtatry.sk

Mapa k článkuDiskusia