Jarné spočítanie kamzíkov

19.07.2017 | správy

Jarné spočítanie kamzíkov
Ilustračná fotografia

Tatranská Lomnica

Tohtoročná jarná kamzíčia inventúra ukázala, že kamzíkom sa v Tatrách naďalej darí. Ich počty sa držia nad 1000 kusov.

Výsledky sčítania zhodnotil zoológ Štátnych lesov TANAP-u Jozef Hybler nasledovne: „Na oboch stranách Tatier sme narátali celkovo 1 042 kamzíkov, z tohto počtu bolo 138 tohtoročných mláďat, čo je potešiteľné, keďže je to viac ako trinásť percent. Znamená to, že neskoré sneženie a mráz nemali negatívny vplyv na ich mortalitu.“ Z tohto počtu sa na slovenskej strane pohybovalo 746 kamzíkov a z nich 91 mláďat.

Hoci sa narátalo o 100 kusov kamzíkov menej, neznamená to, že ich je na našom území menej. „Boli veľké horúčavy, takže kamzíky veľmi skoro zaliezli pred slnkom medzi skaly, čo nám značne skomplikovalo ich rátanie. Aj keď sa nám nepodarilo podchytiť absolútnu početnosť, môžeme spokojne konštatovať, že kamzíkom sa v Tatrách darí,“ doplnil Hybler. 

Najviac kamzíkov bolo pozorovaných už tradične v Belianskych Tatrách, avšak aj na území Západných Tatier bola zazretá črieda s vyše dvadsiatimi jedincami. Čo sa konkrétnych lokalít týka, najviac, vyše päťdesiat kusov, ich tentokrát bolo pod Kriváňom. Sčítacím komisárom, ktorí rátali kamzíky v Podbanskom, spestrilo sčítanie menšie prírodné divadlo. Pri práci mohli sledovať neúspešný útok orla na dospelého kamzíka. A okrem kamzíkov narátali aj asi sedemnásť medveďov, ktoré sa pohybovali prevažne nad hranicou lesa.

Sčítanie bolo zorganizované Štátnymi lesmi TANAP-u v spolupráci so Správou TANAP-u a Správou PIENAP-u. Spočítavanie má už takmer 60-ročnú tradíciu a poskytuje lesníkom prehľad o stave a vývoji kamzíčej populácie. Kamzíky sa rátajú na jeseň kvôli zisteniu kmeňových stavov pred zimou a tiež na jar, kedy sa zisťuje predovšetkým počet novonarodených mláďat.

Zdroj: ŠL TANAP


Mapa k článkuDiskusia