Tatranské potoky sú znovu plné rýb

13.06.2017 | správy

Tatranské potoky sú znovu plné rýb
Ilustračná fotografia

Tatranská Lomnica

Horské bystriny od Oravy, cez Podbanské, Ždiar až po Červený Kláštor sú po roku znovu plné rýb. Pracovníci Strediska genofondu rýb Štátnych lesov TANAP-u vo Východnej v priebehu júna vypustili do vôd celkovo 55-tisíc kusov násad pstruha potočného. 

Táto každoročná činnosť pomôže udržať populáciu pôvodných druhov rýb v tejto oblasti. Nová generácia pstruha už pláva v Tichom a Kôprovom potoku na Podbanskom, v Javorinke a Širokej v Javorovej doline, taktiež v Podspádoch, Bielej vode v Ždiari, Skalnatom potoku v Tatranských Matliaroch, v rieke Poprad v Mengusovskej doline, v revíroch v Habovke, Zverovke a na Oraviciach, či v Batizovskom potoku, Veľkom šume a v Lipničanke v Červenom Kláštore. Do Bieleho Váhu bolo vypustených 5 000 kusov pstruha potočného a 5 000 kusov lipňa tymianového.

„Rybky v tatranských bystrinách majú ideálne životné podmienky. Po čase, keď dorastú, dostanú sa aj do nižších úsekov riek Oravy, Popradu a Dunajca,“ konštatoval Peter Kriššák, vedúci Strediska genofondu rýb vo Východnej. V stredisku okrem vyššie spomenutých druhov rýb chovajú aj pstruhy dúhové, hlavátky či sivone americké.

Záujemcovia si môžu ryby aj zakúpiť buď vo forme násad alebo na priamu konzumáciu. „V nasledujúcich rokoch chceme zvýšiť produkciu lipňa tymianového, ktorého však vydry tak obľubujú, že dokážu prekonať všetky prekážky a znížiť stavy generačného materiálu na minimum aj pri najvyššom stupni ochrany,“ dodal Peter Kriššák.
 
Zdroj: ŠL TANAPu

Mapa k článkuDiskusia