Noc múzeí tento rok opäť aj v Tatranskej Lomnici

18.05.2017 | správy

Noc múzeí tento rok opäť aj v Tatranskej Lomnici
Fotografia: ŠL TANAPu

Tatranská Lomnica

Už po tretíkrát sa do celoslovenskej akcie Noc múzeí a galérií zapoja aj Štátne lesy TANAP-u so svojou Výskumnou stanicou a Múzeom TANAP-u v Tatranskej Lomnici. Návštevníci tak budú môcť bezplatne vidieť muzeálne expozície, ale aj premietania a besedy so zaujímavými hosťami.

Premiéru bude mať úplne nový projekt Deň fascinácie rastlinami. „Je to medzinárodný projekt, ktorého cieľom je priblížiť fascinujúci svet rastlín, ich význam, možnosti využitia a taktiež dôležitosť výskumu a objavovania ešte nepoznaného v rastlinnej ríši. Rozhodli sme sa do neho zapojiť predovšetkým preto, aby si ľudia uvedomili význam rastlín vo svojom živote,“ vysvetľuje Zuzana Homolová, botanička Štátnych lesov TANAP-u.

Záujemcovia budú môcť od popoludnia do neskorých večerných hodín nahliadnuť napríklad do sveta tatranských lišajníkov a vysokohorskej flóry. Odborníci priblížia botanický, lesnícky či zoologický výskum a predstavia škodcov lesa, minerály, ako aj spôsoby preparácie živočíchov. Okrem toho sú pripravené ukážky spôsobov záchrany v horách a na svoje si prídu aj deti, na ktoré čakajú hry a tvorivé dielne pre deti.

Múzeum TANAP-u otvorí svoje brány o tretej hodine popoludní. O 15:30 hod. vystúpia žiaci miestnej základnej umeleckej školy, o 16:30 hod. zaznejú signály lesničiarov, o 17:00 hod. bude prednášať botanička Zuzana Kyselová na tému Malebná kvetena. O 18:00 hod. sa bude premiérovo premietať najnovšia snímka lesníka a amatérskeho filmára Pavla Kráľa s názvom Príroda v dobrých rukách, ktorá priblíži prácu Štátnych lesov TANAP-u a o 19:00 hod. sa k slovu dostanú speleológovia z Jaskyniarskej skupiny Spišská Belá. Návštevníci môžu položiť svoje otázky aj pracovníkom Parazitologického ústavu SAV Košice a pozvanie prijali aj včelári z podhoria a Strednej odbornej školy Pod Bánošom z Banskej Bystrice, ktorí predvedú praktickú ukážku života včiel a práce včelára.

Múzeum bude otvorené až do 22:00 hod. Vstup na všetky premietania, prednášky, besedy, ako aj prehliadky expozície je zdarma.

Zdroj: ŠL TANAP

Mapa k článkuDiskusia