Botanická záhrada po zime opäť otvorená

06.05.2017 | správy

Botanická záhrada po zime opäť otvorená
Fotografia: ŠL TANAPu

Tatranská Lomnica

Po zime otvára Expozícia tatranskej prírody v Tatranskej Lomnici opäť svoje brány. Návštevníci tak budú mať znova príležitosť spoznať vzácne i ohrozené druhy tatranskej kveteny, či dreviny rastúce v Tatrách.

Na ploche 3,20 hektára sa nachádza vyše tristo druhov bylín a drevín od podhorských lúk cez lesný podrast až po vegetáciu alpínskeho a subniválneho stupňa. Exponáty sú rozmiestnené  v ôsmich vápencových a žulových alpínach a mokradiach. „Vplyvom dlhotrvajúcej zimy a nízkych teplôt je vývoj vegetácie pomalší, a teda čas kvitnutia u niektorých rastlín nastúpi neskôr. To znamená, že návštevníci tento rok uvidia kvitnúť aj tie druhy, ktoré napríklad vlani nemali možnosť obdivovať,“ hovorí Zuzana Homolová, botanička Štátnych lesov TANAP-u.

Po minuloročnej výraznej rekonštrukcii pribudli aj v tejto sezóne nejaké novinky. „Vo vstupnom vestibule pribudlo desať nových panelov s fotografiami rastlín podľa obdobia ich kvitnutia a tiež monitor, na ktorom si záujemcovia môžu pozrieť prednášku s názvom Kvety Tatier podľa ich prirodzených biotopov,“ konkretizuje Zuzana Homolová.

Pri Pamätnom mieste si návštevníci budú môcť prezrieť tabuľku venovanú známemu geografovi, profesorovi Michalovi Luknišovi zo Zlatna, ktorý bol prvým predsedom Slovenskej zemepisnej spoločnosti. Tabuľa bola osadená Slovenskou geografickou spoločnosťou v októbri minulého roka, pri príležitosti storočnice profesorovho narodenia. V roku 1977 získal Lukniš za svoje dielo Národnú cenu SSR. Jeho práca Reliéf Vysokých Tatier a ich predpolia je spoločne s podrobnou geomorfologickou mapou Vysokých Tatier akýmsi vrcholom svetovej geografickej literatúry.

Botanická záhrada bola po prvýkrát verejnosti otvorená 15. júla 1992. Odvtedy každý rok spravidla od druhej májovej nedele majú návštevníci možnosť pozorovať meniacu sa farebnosť tatranských kvetov, ako je endemický druh Tatier a Fatry mak tatranský, vzácna skalokráska pyrenejská osídľujúca strmé skalné steny, trávnička alpínska či vičenec horský, ktoré sa v Tatrách vyskytujú len na jednej lokalite. „Z glaciálnych reliktov rastie v botanickej záhrade dryádka osemlupienková, lomikameň ovisnutý, turička jednoduchá a ostrička myšia,“ objasňuje Zuzana Homolová.

Milovníci skalničiek si môžu sadeničky i semená tatranských rastlín a drevín aj zakúpiť. Na výber je z vyše šesťdesiatich druhov, medzi ktorými je aj najžiadanejší plesnivec alpínsky. Expozícia bude otvorená od 6. mája do 17. septembra denne od 9.00 do 15.00 hodiny, v letnej turistickej sezóne (od 1. júna do 31. augusta) až do 17.00 hodiny. Základné vstupné sú 2 eurá.

Viac informácií nájdete na botanicka-zahrada.

Zdroj: ŠL TANAP

Mapa k článku



Diskusia