V Tatrách sa čoskoro začína skialpinistická sezóna

26.01.2016 | správy

V Tatrách sa čoskoro začína skialpinistická sezóna
Ilustračná fotografia

Tatranská Lomnica

Všetkým pravidelným návštevníkom Tatier je známe, že od 01.11. je väčšina turistických chodníkov v Tatrách pre pešiu turistiku uzavretá. Skialpinistom však práve teraz začína sezóna.

Od 21. decembra do 15. apríla môžu milovníci skialpinizmu vykonávať tento šport za priaznivých snehových podmienok, pokiaľ nebolo vyhlásené lavínové nebezpečenstvo. Skialpinisti a horolezci musia byť organizovaní v horolezeckých zväzoch.

Využívať je však povolené len vyhradené trasy, a to:

  • vo Veľkej Studenej doline od Zbojníckej chaty cez kotol Sivých plies do Priečneho sedla, z neho k Téryho chate v Malej Studenej doline a ďalej popod Mačaciu vežu do Baranieho sedla,
  • Veľkou Zmrzlou dolinou na Chatu pri Zelenom plese,
  • v Mlynickej doline od vodopádu Skok do Soliskového sedla a tou istou trasou späť, prípadne s prechodom zo sedla na zjazdovku od chaty Solisko,
  • v Žiarskej doline v úseku Veľké Závraty a Malé Závraty, východiskovým miestom je Žiarska chata,
  • v úseku Bobrovecká Vápenica - Červenec - Babky - Veľká Kopa - sedlo Priehyba a späť,
  • v Spálenej doline,
  • v úseku zjazdovka Spálená - Salatínska dolina. 
Podrobnejšie informácie nájdete na www.lesytanap.sk.

V Žiarskej doline bola skialpinistická sezóna dokonca predĺžená o mesiac až do 15. mája, a to na dvoch trasách: Žiarske sedlo – Žiarska chata a Jarný žľab z Baranca. Táto výnimka bola udelená z toho dôvodu, že v tejto časti národného parku bol Návštevný poriadok aj tak najmä skialpinistami často porušovaný. Tí aj napriek sezónnej uzávere vstupovali do biotopu svišťov a kamzíkov. Už po 1. apríli sa svište začínajú vyhrabávať a kamzice sú už v tomto období vysoko gravidné. A preto práve v tomto období je ochrana tak citlivého územia v alpínskom stupni TANAPu dosť dôležitá. Výnimka je zatiaľ udelená do 31. decembra 2018. 

Pohyb klasických peších turistov v horách sledujú počas uzávery členovia Lesnej stráže a Stráže prírody. Ak porušíte Návštevný poriadok TANAPu a vstúpite na zakázané turistické trasy, hrozí Vám pokuta vo výške 66 eur.

Zdroj: Mgr. Lenka Burdová, koordinátor vonkajšej komunikácie ŠL TANAPu

Mapa k článkuDiskusia